Başlangıç / Vekalet Vererek İş Başvurusu Yapın!

Vekalet Vererek İş Başvurusu Yapın!

Vekalet Vererek İş Başvurusu Yapın!

Merhaba Arkadaşlar!
Meslek incele ekibi olarak yaptığımız incelemede üniversite hastanelerinin ve bazı devlet kurumlarının eleman alımlarını inceledik. Alım şartlarını incelediğimiz de ise şahsen başvuru gerektiği görülmüştür. Bu noktada yaptığımız araştırmada ve görüşmelerimizde şartları uyan çoğu kardeşimizin yol yemek kalacak yer ve maddi masrafları nedeni ile iş başvurusu bile yapamadığını tespit ettik. Bu noktada siz değerli okurlarımızın ve iş başvurusu yapmak isteyen kardeşlerimizi iş başvurularını tek elden, daha hızlı ve masrafsız bir şekilde yapabilmesine olanak sağlıyoruz. Türkiye’nin 7 bölgesine dağılmış 30 ekibimiz ile iş başvurularımızda meslek rehberliğimizi yapmak ve size yardımcı olmaya karar verdik.
Meslek rehberliğinizi yapmamız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçip başvuru yapmak istediğiniz ilimizdeki arkadaşımıza iş başvurusu için vekalet vermeniz yeterli.

Vekalet Nedir?

Vekalet, bir kimsenin kendisi ile işleri yapması için başka bir şahsa imza ile beyan vermesidir.

Üniversite Alımlarında Neden Şahsen Başvuru Yada Vekalet İsteniyor?

Üniversiteler genellikle şartlı alım yapmaktalar. Bu sebeple istenen evrakları tam olarak teslim etmeniz istenir ve kontrol edilerek teslim alınır. Kargo yada başka bir metod ile başvuru kabul etmesi durumunda personel şubenin iş yükü artacak, eksik, kayıp ve bir sürü sıkıntılı başvuru olacaktır. Vekaletsiz başvuru kabul ediyor olsa ailenizden birisi adınıza başvuru yapabilir yada evraklarınıza sahip olan biri sizin adınıza başvurabilir buda sizin onayınız alınmadan yapılıyor olabilir bu ihtimalde düşünülerek sizin belirlediğiniz (vekalet verdiğiniz) bir kişinin evrakları teslim etmesi böylelikle sıkıntı yaşanmaması için böyle bir sistem geliştirilmiştir.

 

Bir Kişiye Birden Fazla Kişi Vekalet Verebilir Mi?

Evet bir kişi istediği kadar kişiye vekalet edebilir.

Nasıl Vekalet Verebilirim?

Noterlerden vekalet verebilirsiniz. Vekalet vermek istediğinizi belirttiğinizde noterler size sorduğu sorular doğrultusunda adınıza vekaletname hazırlayacaklardır. Örneğin; ‘’İş Başvurusu için vekalet vermek istiyorum.’’ Dediğinizde noter size vekalet vermek istediğiniz kişi bilgilerini soracak ve size okuyarak dilekçenizi hazırlayacaktır. Dilekçenizi hazırladıktan sonra size verecek ve onaylamanız ve imzalamanız durumunda bir örneği noterde bir örneği sizde olarak kayıt işlemlerini tamamlayacaktır.

Vekalet Ücreti Ne Kadardır?

Noterlerde ücret belirleme işlemi sayıya göre değişebilmektedir. 1 kişi vekalet vermek istediğinizde 60-90 TL (altmış ila doksan) Türk Lirası arasında bir fiyat çıkaracaktır. Ancak 3-4 arkadaş vekalet vermek isterseniz 40 TL (kırk Türk Lirası) civarında bir ücret talep edilecektir.

Vekalet Verdiğim Kişi Beni Dolandırabilir mi?

Vekalet dedinildiğin de ilk akla gelen dolandırılma ihtimalidir. Meslek rehberiniz olması için vekalet vermek istediğiniz kişi sizi kesinlikle dolandıramaz. Çünkü; vekalet verirken ne konuda adınıza işlem yapılabileceğinize siz karar verirsiniz. Örneğin; ‘’Sadece XX Universitesi için adıma iş başvurusu ve işe alım sürecinde gerekli evraklara imza atmaya ve onaylamaya mezun ve yetkili olmak üzere ……TC Nolu A……. Ç……… tarafımdan vekil tayin edilmiştir.’’ Gibi bir vekalet name ile vekalet verirsiniz. Vekalet verdiğiniz kişi, adınıza sadece iş başvurusu ve iş başvurusu için gerekli evrakları imzalama yetkisi vermiş olursunuz. Böylelikle daha sonra herhangi bir sorun yaşamazsınız. Dilerseniz ‘’ Başvuru yapılacak kurum ve başvuru tarihi ile de kısıtlayarak şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.
Ayrıca vekalet verdiğiniz kişi sahte kişiler değildir TC ve İsim soy isim bilgileri sizde mevcut olacaktır. Bu bilgilerle vekalet verdiğiniz kişiden iş başvurunuzu yapmaması nedeni ile şikayetçi olabilir sizi dolandırması sebebi ile dava bile açabilirsiniz. Bunun ile birlikte ekibimizin böyle bir iş geliştirmesindeki sebep imkanı olmayanlara yardımcı olmak ve gereksiz harcama yapılmasının önüne geçmektir. Bir sürü özel kurumlarda görev yapanlar varki hak ettiği halde iş başvurusu yapamamakta ve bu sebeple kurumlar yöneticilerin yakınları ve tanıdıkları ile dolmaktadır.

Vekalet Verdiğim Kişi Adıma İş Başvurusu Yapmazsa?

Meslek incele ekibine bu konuda rahatlıkla güvenebilirsiniz. Vekalet verdiğiniz kişi iş başvurunuzu tamamladığında size bilgi vererek durumu ve sonucu ile birlikte size bildirir. Bunun ile birlikte vekalet verdiğiniz an itibari ile ekibimiz sürekli olarak sizinle iletişim halinde olacak ve gerek kargo şirketi tarafından gerekse kişiler tarafından olası gecikmenin önüne geçilecektir. Sizler dilerseniz kurumu arayarak ilgili daireye ‘’arkadaşım iş başvurumu iletmiş olmalı kendisine ulaşamadım’’ derseniz. Size başvurunuz ile ilgili detaylı bilgi verilecektir. Ayrıca çoğu üniversite evrakları teslim aldığında evrak teslim alında diye mühür basmaktadır bunu yapan kurumlardan evrak teslim alında görüntüsü ekibimiz tarafından tarafınıza teslim edilmektedir.