Başlangıç / Eğitim / Aşçılık Nedir? Nasıl Aşçı Olunur?
Nasıl aşçı olunur, aşçılık maaşları nedir?
Nasıl aşçı olunur, aşçılık nedir, nasıl yapılır? Aşçıların maaşları nedir? Kendi restoranını açmak için ne yapmak gerekiyor?

Aşçılık Nedir? Nasıl Aşçı Olunur?

Son yıllarda oldukça popülerleşen, insanlığın başından beri de her zaman mevcut olan bir meslek; aşçılık! Peki ama bu kadar popüler olan bir mesleğe girebilmek ve bu işi yapabilmek için neler gerekiyor? Nasıl aşçı olunur, aşçılık nedir, nasıl yapılır? Aşçıların maaşları nedir? Kendi restoranını açmak için ne yapmak gerekiyor? Hepsi ve daha fazlası yazımızda, ayrıca yorumlarda da sizlerle tartışalım haydi!

Aşçı nedir? Ne iş yapar?

Aşçı, her gün düzenli olarak yiyecekleri belli bir plan çerçevesinde, bilgi ve deneyimini kullanarak ve bunu hijyen kurallarına da uygun olarak hazırlayıp servise hazır hale getiren kişidir.

Aşçının görevleri genel olarak şunlardır; 

Mutfak içerisinde disiplin sahibi olmak ve iş bölümünü belirleyerek hazırlanacak menü için gerekli kişileri gerekli işlerde görevlendirmek,

Yiyeceklerin hazırlanması sırasında kullanılacak gerekli araç gereçlerin ve malzemelerin kontrolünü sağlamak,

Hazırlanacak yemek için gerekli olan malzemelerin nasıl hazırlanacağını nereden temin edileceğini yardımcılarına anlatmak,

Yapılacak yemekler için kullanacağı malzemeleri tarife uygun bir biçimde tencere veya tavaya koymak,

Yapacağı yemeğin türüne göre gerekli olan her türlü malzemeyi hazır hale getirmek, 

Servis yapılması gereken yiyeceklerin sıcaklıklarını korumak ve sipariş alınmış olan yiyecekleri hazırlamak.

Aşçıların maaşları ne kadar, gelir kaynakları neler, sektördeki güncel durum nasıl?
Aşçıların maaşları ne kadar, gelir kaynakları neler, sektördeki güncel durum nasıl?

Aşçı olmak için ne yapmak gerekir?

Aşçı olabilmek için aşçılıkla ilgili Mesleki ve Teknik bir liseden veya Turizm ve Otelcilik bölümü eğitimi veren bir liseden mezun olduktan sonra, üniversitede 2 yıllık önlisans Aşçılık eğitimi almak veya 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümünü bitirmek gerekir. Herhangi bir liseden de mezun olunduğunda bu önlisans veya lisans bölümleri okunabilir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezlerinden ya da dışarıda bulunan özel aşçılık kurslarından eğitim aldıktan sonra devletin uygun gördüğü sınavda başarılı olduğunuz takdirde, temel hijyen ve iş güvenliği sertifikanızı almanız ve sertifikalı aşçı olmanız mümkün olabilir.

Aşçılık eğitimi ders içerikleri nelerdir?

Aşçı olmak isteyenlerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümünde alacakları branş dersler şöyledir; Yiyecek Üretimi, Gastronomiye Giriş, Gastronomi & Mutfak Sanatları İçin Gıda Teknolojisi, Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Bilgisayar Uygulamaları, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Dünya Mutfak Kültürleri, Temel Pastacılık, Yöresel Türk Mutfağı Uygulamaları, Mutfak Yönetimi, Butik Pastacılık, Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Muhasebe, Mutfak Planlaması ve Tasarımı, Ziyafet Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Yönetim, Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Pazarlama.

Aşçı olmak için aranan nitelikler nelerdir?

Bir aşçıda bulunması gereken nitelikler şunlardır; Yeme içmeyle ilgili konulara ilgili olmak, sağlıklı ve atik olmak, tat ve koku alma duyumları gelişmiş olmak, iyi bir damak tadına sahip olmak, mutfakta ve kendi üzerinde temizliğe ve titizliğe önem vermek, sorumluluk sahibi olmak, bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak, belirli grupları yönetebilme becerisine sahip olmak, hızlı hareket edebilmek ve eli çabuk olmak, kendini geliştirmeye ve yeniliklere açık olmak.

Aşçılar nerelerde çalışabilir?

Aşçılar turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yerlerde, yeme içme  ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun işletmelerde çalışabilirler. Toplantı ve yemeklerin verildiği özel lokanta ve restoranlarda, bununla birlikte gıda ürünlerinin işlendiği ve müşteriye anında sunulabildiği yerlerde çalışabilirler. Ayrıca devlet bünyesinde çalışmak isteyen aşçılar yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler. Bunun dışında devlet hastanelerinde veya devlet kurumlarında da KPSS sınavı puanıyla başvuruda bulunup çalışabilirler.

Aşçıların çalışma saatleri ne kadardır?

Aşçıların çalışma saatleri çalıştıkları kuruma bağlı olarak 8 ile 12 saat arasında değişebilir. Aşçılar ayrıca vardiya usülüyle çalışabilirler.

Aşçılık maaşları ne kadardır?

Aşçılar büyük oteller veya restaurantlarda maaş ve prim usülü ile çalışabilirler. Buralarda maaşlar ortalama olarak bin Türk Lirası ile 5 bin Türk Lirası arasındadır. Devlette kadrolu olarak mesleğe yeni başlayan aşçıların maaşları 2 bin 550 Türk Lirası civarındadır. 3 ile 25 yıl arasında tecrübeli olan aşçılar ise yaklaşık olarak 2 bin 560 Türk Lirası ile 2 bin 840 Türk Lirası arasında maaş alırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir