Başlangıç / Elektrik ve Elektronik / Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur?

Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur?

Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur?

Merhaba Arkadaşlar Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur? Meslek incele ekibi olarak bugün sizlere Elektrik mühendisliği ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Mühendislik fakülteleri içerisinde en fazla tercih edilen birimlerden bir tanesi elektrik mühendisliğidir. Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik mühendisi  Olunur?Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur?  Üniversite sınavlarının yaklaşması ve lise son sınıf öğrencilerinin tercihlerine başlamadan önce en fazla merak edilen sorulara sizler için ulaştık. Konumuz ile ilgili gördüğünüz eksiklikleri ve olmasını istediklerinizi bizlere bildirmekten çekinmeyin.Elektrik Mühendisi Nedir? Nasıl Elektrik Olunur?

Elektrik Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Elektrik enerjisini en ekonomik yöntemlerle üretimini ve dağılımını sağlayan ayrıca elektrikli donanımların parça ve bütün yapımını planlayan sistemi kurup çalışmasını sağlayan ve kontrollerini yapan kişilerdir.Elektrik Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Elektrik Mühendisinin Görevleri

Elektriksel sistemlerin üretim verimini arttırmak için gerekli araştırmalar ve geliştirme çalışmaları yapmalıdır.Elektrik Mühendisinin Görevleri


Bu iş için gerekli olan maliyet ve iş gücü hesaplamaları yapmalıdır.
Elektrik enerjisini tüketen yerlerin projesinin, montajının ve işletilmesi ile ilgili çalışmalar yapar.
Elektriğin üretildiği andan tüketildiği ana kadar dağıtımında gerekli olan direkler ve kabloların tasarımını ve dağıtılmasının gerçekleştirilmesi için gerekleri işlemleri yapar.
Elektrik enerjisi üreten hidroelektrik ve nükleer santrallerin yapılmasını ve bakımlarını yaparlar.
Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Üst düzeyde sayısal yeteneğe sahip olmalıdır.
Fizik ve matematik konularına içten bir şekilde ilgi duyması gerekir.
Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığı gereklidir.
Birçok ayrıntıyı aynı anda takip edebilme algılama bulundurma gücüne sahip olmalıdır.
Başkalarını yönetebilmeli ve başkaları ile birlikte iş yapabilme gibi kişilik özelliklerine sahip olmaları gereklidir.
Bu meslekte dikkatsiz olmak mesleği yapmayı imkansız kılar.
Elektrik Mühendislerinin Çalışma Ortam Ve Koşulları
Müteahhitlerle, teknik ressamlarla, ekonomist ve işletmeciler ile, topograflar, tekniker, teknisyen, inşaat,makine, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisleri ile iş birliği içerisindedirler.
Fabrikalarda, elektrik santrallerinde, şantiyede, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında çalışmaktadırlar.
Elektrik mühendisleri genellikle bürolarda çalışsalar bile bazen gürültülü ve tozlu şantiye işlerinde görev yapmaları gerekmektedir.

Elektrik Mühendisliğinin Eğitim Süreci

Elektrik mühendisliği eğitimi 4 yıl sürmektedir.Eğitimin ilk yıllarında temel dersler olan Matematik, Fizik, Kimya gibi dersler ağırlıktadır.Bölümün ana dersleri ise makine bilgisi,teknik resim, bilgisayar programlaması ve ekonomi dersleri okutulur.

Elektronik Mühendisliği Mesleğinde İlerleme

Üniversite eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilirler ve böylelikle araştırma görevlisi, doktor öğretim üyesi / doktor öğretim görevlisi ve akademisyen olarak kariyer yapabilirler.
Elektrik mühendisleri birçok alanda yöneticilik yapabilirler. ( başmühendis, gurup mühendisi, genel müdür, genel müdür yardımcısı, şantiye şefliği vb.).

Elektrik Mühendisliği Eğitiminden Sonraki Kazanç / Maaşları

Kendi işini kuranlarda kazanç oldukça değişmektedir fakat ilk yıllarda maaşlar biraz daha düşüktür deneyim kazandıkça ve elektrik mühendisinin yabancı dil bilgisi olanların aldıkları ücret düzeyini yükseltmektedir.
Devlet bünyesinde çalışan elektrik mühendisleri 3.500 TL maaş ile mesleğe başlamaktadırlar ilerleyen zamanlarda 5.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.
Bu konumuzda değerlendirdiğimiz başlıklar şu şekildedir; Elektrik mühendisliği dersleri, Elektrik mühendisliği maaşları, elektrik mühendisliği nedir, elektrik mühendisi ne yapar, elektrik mühendisinin görevleri, elektrik mühendisi nasıl olunur, elektrik mühendisi maaşları, elektrik mühendisi iş ilanları, 2017 elektrik mühendisliği taban puanları 2018 , elektrik elektronik mühendisliği nedir? Elektrik elektronik mühendisi nasıl olunur? Elektrik elektronik mühendisi maaşları elektrik elektronik mühendisliği taban puanları 2017 2018 elektrik elektronik mühendisliği dersleri

Elektrik Mühendisliği incelemesi

İyi bir ücret
İş garantisi
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi
Stresin az olması
Topluma faydalı bir iş olması
Kendi kararlarını verebilme imkânı
İşin toplumdaki saygınlığı
Başarı hissi vermesi
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi
Yeni beceriler kazandırması
Kolay olması
Bol izin ve tatil süresi
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi
Sorumluluk gerektirmemesi
İlginç bir iş olması

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

2 yorumlar

  1. Elektrik mühendisliği okuyanların ders içeriklerinde teknik resim olduğunu gördüm ne kadar etkisi var bu dersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.