Başlangıç / Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik / Kimyager Nedir? Nasıl Kimyager Olunur?

Kimyager Nedir? Nasıl Kimyager Olunur?

Merhaba! Bugün ki konumuzda sizlerle kimyager nedir kimyager ne iş yapar kimyager nasıl olunur? Kimyagerlik nedir? Kimyager iş ilanları? Kimyager Maaşları 2018? Kimyager atamaları? Kimyager Alımı! Kimyager maaşı kimyager nerelerde çalışır? Kimyager ne demektir? Kimyager nedir kısaca? Kimyager ne kadar maaş alıyor? Kimyager taban puanları 2018 gibi konuları işleyeceğiz. Konumuz ile ilgili gördüğünüz eksiklikleri bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Kimyager Nedir ? Ne iş yapar?

Yaşadığımız her anda kullandığımız her ürün, madde, malzeme, yapı aslında kimyagerler tarafından tasarlanarak yapılmıştır. Örneğin içtiğimiz su içerisinde bulunan mineraller, maddeler belirli bir düzenekler ile test edilip onaylanarak önümüze geliyor. Yani kimya hayatımız her köşesinde bizi sessizce izlemektedir.
Maddeleri, laboratuvar ortamında inceleyen, nitelikleri ve molekül yapılarına müdahale edebilen, değiştirebilen, araştırabilen kişilere kimyager denir. İnsanoğlunun en kadim sır olarak gördüğü olayları açıklayabilecek bir nitelikle olan kimya, hayatımızın her alanında olmakla beraber hayatımızı kolaylaştıran bir bilim dalıdır.
Kimya bilimi çok fazla kategorisi olan bilimlerden biridir. Sağlıktan, spora, günlük yaşantımızdan, askeri alanlara, temizlik ürünlerine kadar neredeyse her konuya nüfus etmiş bir bilim dalıdır. Örneğin, masanızı silerken kullandığınız yüzey temizleyici, aracınızın motor temizliğini yaparken yüzeyde bulunan pas ve kirleri temizlerken kullandığınız solisyonlarda hep kimyanın bir parmağı vardır.

Peki Kimyager Ne İşler Yapar?

Kimya kategorisel olarak binlerce parçaya bölünmüştür. Çünkü madde her malzemede her yapıda bulunduğu için kategorisi de her alana göre değişmektedir. Metalden, toprağa, kağıt ürünlerinden, plastiğe kadar her tür işlemlerde kimyagerler çalışabilir. Örneğin, bir parfüm firmasında koku analisti olabilir, koku üretimi biriminde çalışan biri olabilir.. Başka bir örnek vermek gerekirse araç temizliği ürünleri üreten bir firmada kendine has formüller çıkararak zorlu kirleri yok etmek için uğraşan kimyagerler’de kendi işini yapmış olurlar.

Çalışma ortamları nelerdir?

Genellikle laboratuvara gibi ortamlarda çalışmakla beraber günlük hayatta danışmanlık hizmetleri yani ofis ortamlarında da hizmet vermektedir.
Ne gibi özellikle taşımalıdır?

Her şeyden önce gerçekten işini severek, ilgili – bilgili olmalıdır. Bunun yanında güncel bilgilerini sürekli yenilerek yepyeni görüşlere açık olmalıdır.
Akademik kariyerlerini üst düzey bir biçimde bitirecek kadar azimli, meraklı ve girişimci olmalıdır. Kimyagerlerin mutlaka kendilerini güncel hayata bağlı kalarak işlerinde büyük heyecan ve oluşacak durumlara mantıklı ve bilgili davranması gerekir. Yaptıkları iş çalıştıkları ortama göre oldukça ciddi olması sebebiyle dikkatli bir bireyler de olması gerekmektedir.

Kimyager Nasıl Olunur? Kimyager olmak için gerekli eğitim şartı Nedir?

Üniversitelerde bulunan Fen-Edebiyat Fakültelerinde bulunana 4 yıl eğitim süreli Kimya Bölümlerinde eğitimleri verilmektedir.

Kimyagerlik Mesleğinde Nasıl Yüksele bilirim? Kimyager Mesleğinde İlerleme?

Kimyagerlik mesleğinde istemeniz durumunda sürekli olarak yükselebilir, kendinizi geliştirebilir ve unvan derecenizi arttırabilirsiniz. Kimyagerlik’te unvanınızı yükseltmek için, yüksek lisans yaparak, öğretim görevliliği, doktor öğretim görevliliği, doçentlik, profesörlük ve ordinaryüs olarak üniversitelerde unvanınızı yükseltebilirsiniz.Bunun ile birlikte kendinize bir ofis,bağ, bahçe, vb. Yer edinip eğitim sürecinde öğrendiklerinizi ve yeni araştırmalarınızı deneyler yaparak geliştirmeniz durumunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Kimyagerler buluşa açık insanlardır. Örnek vermek gerekirse bir madde yaparsınız ve bu maddeyi ilk defa siz üretmiş seniz patentini alabilirsiniz. Böylelikle çalışmasanız dahi bu buluşunuz size milyonlar kazandırmaya devam edecektir.

Kimyager Maaşları Ne kadardır? 2018 Kimyager maaşları?

Kimyager maaşları 5000 TL den başlamakta olup unvanınız göre 20.000 TL ye kadar yükselmektedir. Eğer yeni bir madde üretmişsiniz maaş diye Bir şey bilmesiniz. Çünkü siz paraya değil eğitime ve insanlığa faydalı olmaya çalışmaya devam edeceksinizdir.

Kimyager incelemesi

İyi bir ücret - 80%
İş garantisi - 49%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 50%
Stresin az olması - 36%
Topluma faydalı bir iş olması - 46%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 58%
İşin toplumdaki saygınlığı - 42%
Başarı hissi vermesi - 62%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 39%
Yeni beceriler kazandırması - 43%
Kolay olması - 44%
Bol izin ve tatil süresi - 50%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 54%
Sorumluluk gerektirmemesi - 32%
İlginç bir iş olması - 69%

50%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.