Başlangıç / Eğitim / Okul Öncesi Öğretmeni Nedir? Nasıl Okul Öncesi Öğretmeni Olunur? 
Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?
Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Okul Öncesi Öğretmeni Nedir? Nasıl Okul Öncesi Öğretmeni Olunur? 

Okul Öncesi Öğretmeni nedir? Ne iş yapar? 

Okul öncesi öğretmeni, diğer bir kullanımıyla ana sınıfı öğretmeni 0-6 yaş arası çocukların sosyal, bilişsel, motor ve öz-bakım becerileri eğitimlerini veren ve geliştiren öğretmenlik dalıdır. Bireylerin burada aldıkları eğitim ileride okul hayatlarında ve sosyal yaşamlarında çok önemlidir. Çünkü sosyallik, ortaklaşa çalışma becerisi, özgüven, çalışma disiplini gibi şeyler öğrenimin ilk basamağı olan bu sınıflarda öğrenilir. 

Eski yıllarda zorunlu olmayan isteğe bağlı olarak ailelerin gönderdiği okul öncesi eğitimi günümüzde zorunludur ve önü açık olan, ataması daha kolay ve diğer öğretmenlik branşlarına göre daha düşük puanlarla yapılan bir öğretmenlik dalıdır. 

Okul Öncesi Öğretmeni nasıl olunur?

Okul öncesi öğretmeni olmak için üniversitede Okul Öncesi Öğretmenliği ya da Çocuk Gelişimi bölümü mezunu olmak gerekir. Üniversite sınavlarında Okul öncesi öğretmenliği alım puan türü sözeldir.

Ülkemizde neredeyse bütün üniversitelerde Okul Öncesi Öğretmenliği programı bulunmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmeni mesleği için aranan nitelikler nelerdir?

Okul öncesi öğretmeni olmak için iyi bir diksiyona sahip olmak, keşfetmeyi sevmek, çocukları sevmek, empati yeteneğine sahip olmak, iletişim gücü yüksek olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak, hoşgörülü ve güleryüzlü olmak gerekir. Çocuk aileden sonra ilk eğitimini burada alacağı için okul öncesi öğretmeninin iyi bir rol model olması gereklidir.

Okul Öncesi Öğretmenliği lisans bölümü ders içerikleri nelerdir?

Eğitime Giriş, Eğitim Felsefesi, Erken Çocukluk Eğitimine Giriş, Çocuk Sağlığı ve İlk yardım, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Psikolojisi, Erken Çocukluk Döneminde Gelişim, Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitim, Erken Çocuklukta Fen Eğitimi, Erken Çocuklukta Matematik Eğitimi, Okul Öncesi Eğitim Programları, Erken Çocuklukta Müzik Eğitimi, Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi ve Eğitimi, Erken Çocukluk Eğitiminde Drama, Erken Çocuklukta Sanat Eğitimi… derslerin eğitimi alınır.

Okul Öncesi Öğretmeni nerelerde çalışabilir?

Okul öncesi öğretmenleri Milli Eğitime Bağlı özel anasınıflarında veya okulların bünyelerinde bulunan anasınıflarında kadrolu olarak çalışabilirler.

Okul Öncesi Öğretmenliği kamuda maaşları ne kadar?

Kadrolu olarak devlet anasınıflarında çalışan bir okul öncesi öğretmeninin Ocak 2020’den itibaren maaşı yaklaşık 3700 tl olacaktır. Ek derslerle birlikte bu ücret artabilir. Okul öncesi öğretmenleri haftada en az 18 saat ders vermek zorundadırlar.

Okul Öncesi Öğretmenliği özel sektörde maaşları ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel anasınıflarında ücretler ise kuruma ve öğretmenin girdiği saate olarak değişmekle birlikte asgari ücret civarında olabilir.

Okul öncesi öğretmenlerinin kamuda ek ders alması mümkün müdür?

Kamuda sınıf öğretmeni olarak çalışabilen okul öncesi öğretmenleri haftada en fazla 12 saat ek ders alabilirler.

Okul öncesi öğretmenliğinin zorlukları var mıdır? Nelerdir?

Okul öncesi öğretmenlerinin taşıdığı sorumluluk her anlamda diğer öğretmenlik  branşlarına göre daha fazladır. İnsanların karakter gelişiminin temelleri 0-7 yaş arasında atılır bu yüzden okul öncesi öğretmenleri topluma birey kazandırmakta oldukça önemli bir görev üstlenmiş olurlar. Bunun dışında okul öncesi öğretmenlerinin malesef teneffüsleri bulunmamaktadır. Bütün gün öğrencilerinin başında olmaları gerekir. Stajyeri olan öğretmenler bu konuda avantajlı olabilirler fakat bu konu öğretmenler tarafından yıpratıcı olmaktadır. Birçok farklı materyal ihtiyacı olduğu ve bu materyallerin maddi kısmını devlet karşılamadığı için okul öncesi öğretmenleri bu kaynakların alımı için velilerle muhatap olmak zorundadırlar.

Ayrıca teneffüse çıkma gibi  bir durumları söz konusu olmayan okul öncesi öğretmenleri nöbet ücretlerinden de böylelikle mahrum kalmaktadırlar.

Okul öncesi öğretmenliği iş olanakları?

Okul öncesi öğretmenliği şuan ülkemizde en fazla ataması yapılan öğretmenlik dallarındandır. Ayrıca özel anasınıflarının son yıllarda neredeyse her mahallede olmasından dolayı özel sektörde de okul öncesi öğretmenlerinin iş bulma olanağı oldukça yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir