Başlangıç / Ağaç İşleri, Kağıt ve Kağıt Ürünleri / Posta Telgraf Teşkilatı Personeli Nedir? Nasıl Posta Telgraf Teşkilatı Personeli Olunur?
Postacı (PTT Personeli) Nasıl Olunur? Postacılar Ne Kadar Kazanır?
Postacı (PTT Personeli) Nasıl Olunur? Postacılar Ne Kadar Kazanır?

Posta Telgraf Teşkilatı Personeli Nedir? Nasıl Posta Telgraf Teşkilatı Personeli Olunur?

Postacı olarak da bilinen PTT personellerinin ne iş yaptıkları, nerelerde iş buldukları, ne kadar kazandıkları hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Postacı maaşları ne kadar, PTT personellerinin diğer departmanlarda ne işler yapabilir, PTT personel maaşları ne kadar?

PTT personeli nedir? Ne iş yapar? 

PTT, Posta ve Telgraf Teşkilatı kurumunun kısaltmasıdır. Posta ve Telgraf Teşkilatı postacılık, bankacılık, lojistik gibi alanlarda ülkemizde uzun yıllardır. hizmet vermektedir. 2013 yılında PTT AŞ yani Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olmuştur. 

PTT şu kadrolara personel alımı yapar:

Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama), Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik), Tekniker, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı, Avukat, Postacı, Mimar, PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk), Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık), PTT Uzman Yardımcısı (Endüstri Mühendisi), PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık), Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı)

PTT personeli nasıl olunur?

PTT personeli olmak isteyenler için alım şartları kişinin başvuracağı pozisyona bağlı olarak değişmektedir. 

Gişe ya da büro görevlisi olmak için başvuruda bulunan kişilerden istenen ilk şart en az dört yıllık bir fakülteden mezun olmuş olmaktır. Bunun için yurt içindeki fakültelerden mezun olmak yeterli olduğu gibi YÖK tarafından denkliği kabul edilen ve yurt dışında bulunan fakültelerden mezun olmak da yeterlidir. Bunun dışında istenen bir diğer şart ise sağlık raporudur. Ayrıca KPSS P3 puanın en az 70 olması gerekmektedir.

Dağıtıcı pozisyonunda görev yapmak isteyenler için ise en az iki yıllık bir yükseköğretim kurumundan mezun olmuş olmaları durumu istenmektedir. Ayrıca en az B sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir. Bunun dışında bu pozisyon için başvuruda bulunan erkek adayların en az 168 cm ve bayan adayların en az 160 cm boyunda olması gerekmektedir. KPSS sınavı puanlarının ise en az 60 olması gerekmektedir.

Postacılar nerelerde çalışır, maaşları ne kadardır?
Postacılar nerelerde çalışır, maaşları ne kadardır?

PTT personeli nerelerde çalışabilir?

PTT personeli Posta ve Telgraf Teşkilatı bünyesine bağlı olan PTT genel Merkezinde, PTT şubelerinde, PTTPAL ‘da , PTTeM ‘de ve diğer PTT bünyesindeki şirketlerde çalışabilir.

PTT personeli maaşları ne kadardır?

Farklı kadrolara personel temin eden PTT’nin personellere verdiği maaş çalışanların pozisyonlarına göre farklılık göstermektedir. Postacı / dağıtıcı pozisyonundaki çalışanların maaşı 3 bin Türk Lirasıdır. Büro görevlisi / gişe görevlisi pozisyonunda çalışanların maaşı ise 3 bin 500 Türk Lirası civarındadır. Maaşlar her yıl belli bir oranda zamlanarak yükselmektedir.

PTT personeli çalışma saatleri nedir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı, PTT A.Ş. olarak özelleştirilmiş kamu kurumlarından bir tanesidir. Bu nedenle çalışma şartları ve saatleri diğer kamu kurumlarından göre biraz daha farklılık gösterebilmektedir. Çalışma saatleri diğer kamu kurumlarındaki gibi sabah 8:30-17:30 olarak belirlenmiş olsa da, bazı büyük merkezlerde 18:30’a kadar çalışma saatleri sürerken, Cumartesi günleri de çalışan merkezler bulunmaktadır. 

PTT personeli zorlukları var mıdır? Nelerdir?

PTT devlet kurumları arasında iş yükü fazla olan yerlerden birisidir. Gişe personellerinin kasada açık vermemeleri gerekir ve bu durum bu pozisyondaki bir kişinin dikkatini gerektirmektedir. Bunun dışında çalışma saatleri ve tatilleri özel sektöre göre ideal olan ve ne olursa olsun bir devlet kurumu olduğu için işten çıkarılma gibi bir şeyin söz konusu olmasının zor olmasından dolayı tercih edilebilir bir meslek dalı olarak karşımıza çıkar.

PTT personeli iş olanakları nelerdir?

PTT sürekli değişim ve yenilik içerinde olan ve bunun için kendi bünyesinde yeni alanlar açan ( PTTPAL, e-PTT AVM) bir kurumdur. Bundan kaynaklı olarak personel ihtiyacı sürekli artmaktadır ve dolayısıyla yıl içerisinde birkaç kez personel alım ilanı yayınlamaktadır. Başvuru ve alım şartlarının kendisinde bulunduğu kişiler PTT bünyesinde istihdam olma şansları yüksektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir