Başlangıç / Eğitim / Psikolog Nedir? Nasıl Psikolog Olunur?
Psikolog Nasıl Olunur?
Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog Nedir? Nasıl Psikolog Olunur?

Psikolog nedir? Ne iş yapar?

Psikolog kelime anlamı olarak ruh bilimci olarak tanımlanabilir. Psikologlar insan ve hayvan davranışlarını incelerler. Bu incelemeler sonucunda ortaya çıkan sonuçları analiz ederek psikolojik yöntemlerle düzenlemeye çalışırlar. Psikologlar çalıştıkları alana bağlı olarak farklı yöntemler kullanıp farklı görevler üstlenirler.

Psikolog olmak için ne yapmak gerekir?

Psikolog olmak için üniversitelerin Fen – Edebiyat fakülteleri bünyesinde Psikoloji lisans bölümünü tamamlamış olmak gerekir. Psikoloji eğitimi toplamda 4 yıl sürmektedir. Özel muayenehane açabilmek isteyen psikologların Klinik Psikolog unvanı almaları gerekir ki bu da Klinik Psikoloji dalında yüksek lisans yapmayı gerektirir. Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi genellikle özel üniversiteler bünyesinde bulunmaktadır. Yüksek lisansın ardından doktorayı da tamamlayarak üniversite bünyesinde akademisyen olarak çalışabilirler.

Psikolog eğitimi ders içerikleri nelerdir?

Psikoloji eğitimindeki ders içerikleri temel dersler dışında şunlardır; Psikolojiye Giriş, Sosyal Psikolojiye Giriş, Psikolojide Yöntemler, Bilişsel Psikoloji, Psikolojide İstatistik ve Araştırma Yöntemleri, İstatistik, Araştırma Yöntemleri, Kişiler Arası İletişim, Beyin ve Davranış, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, İleri İstatistik ve Araştırma Yöntemleri, Endüstriyel Psikoloji, Bilişsel Psikoloji Araştırma Atölyesi, Algı, Dikkat ve Hareket, Bilişsel Sinirbilim, Sosyal Psikolojinin Kuram ve Uygulamaları, Öğrenme, Hatırlama ve Düşünme, Bilişsel ve Sosyal Gelişim, Bireysel Farklılıklar ve Kişilik, Psikolojide Süpervizyonlu Araştırma, Psikolojide Deneysel Yöntemler.

Psikolog olmak için aranan nitelikler nelerdir?

Psikologlar insanlarla birebir iletişim halinde oldukları ve düşünceleri davranışları üzerinde çıkarımlarda bulunmaları gerektiği için birtakım niteliklere sahip olmaları gerekir. Bunlar; empati kurmayı bilmek, açık fikirli olmak,  güvenilirliğe sahip olmak, iç gözlem yeteneğine sahip olmak, iyi iletişim sahibi olmak, iyi bir dinleyici olmak, analitik gözleme sahip olmak, öz eleştiri yeteneğine sahip olmak, disiplinli olmak gibi.

Psikologlar nerelerde çalışabilir?

Psikologların büyük bir çoğunluğu devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, klinik psikoloji yüksek lisansı yaptıkları taktirde kendi özel ofislerinde, madde bağımlılığı merkezlerinde, diyet kliniklerinde  görev yapabilirler. Eğitim alanında da çalışan çok fazla sayıda psikolog vardır. Bunların dışında psikologlar çeşitli kamu görevlerinde de yer almaktadırlar. Örneğin, adliyelerde, sosyal hizmetlerde ve emniyette görev yapan psikologlar mevcuttur. Ayrıca, endüstride, halka ilişkilerde ve insan kaynakları alanlarında iş ve işyeri verimini arttırma, işçi ve çalışan güvenliği, çalışan seçimi ve çalışanların ödüllendirilmesi ve yükseltilmesi /işten çıkarılması gibi alanlarda çalışan çok sayıda psikolog vardır.

Devlet kurumlarında psikolog olarak çalışmak için KPSS sınavından P3 puan türünde yüksek puan almak gerekmektedir. Atamalar tercihler arasındaki puan sıralamasına göre yapılmaktadır.

Psikologların  çalışma saatleri ne kadardır?

Psikologların çalışma saatleri çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin devlet hastanelerinde çalışan psikologların mesai saatleri 09.00 – 16.00’dır. Veyahut diğer devlet dairelerinde  çalışan psikologlar devlet memurlarının uyduğu mesai saatlerinde yani ortalama 08.30 – 17.00 arasında çalışırlar.

Psikolog maaşları ne kadardır?

Kamu kurumlarında kadrolu olarak çalışan psikologlar ortalama 3 bin Türk Lirası ile 4 bin Türk Lirası arasında maaş alırlar. Özel şirketlerde ise ücretler 3 bin 500 Türk Lirası ile 6 bin Türk Lirası civarındadır. Hastanelerde ise yaklaşık 6 bin Türk Lirası ile 8 bin Türk Lirası civarında maaş alırlar.

Psikologluğun iş olanakları nelerdir?

Artık günümüzde, delilerin değil her insanın gidebileceğinin kabullenildiği psikologlar daha fazla aranır hale geldiği için iş alanları da genişlemiştir. Birçok farklı kamu ve özel kurumlarında çalışabildikleri için psikologların iş alanlarının geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış ve bir alanda yüksek lisans yaparak uzmanlaşmış bir psikoloğun iş bulma şansı daha da yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir