Başlangıç / Genel / Ambulans Şöförü Nedir? Nasıl Ambulans Şöförü Olunur?

Ambulans Şöförü Nedir? Nasıl Ambulans Şöförü Olunur?

Ambulans Şöförü Nedir? Nasıl Ambulans Şöförü Olunur?

Bugün sizler için ambulans şöförü nedir ve ambulans şöförü nasıl olunur sorularınıza cevap vereceğiz. Her yıl alım yapılan ve bu yılda en fazla alım yapılacak olan ambulans şoförlüğü ile ilgili tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. Makalemizi sizlerin daha rahat okuyabilmeniz için başlıklar halinde ele alacağız. Makalemizde ele alacağımız başlıklar şunlardır; Ambulans şöförü nedir? Nasıl ambulans Şöförü olunur? Ambulans Şöförü olabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Ambulans şöförü alım şartları nelerdir? Ambulans şöförü maaşları ne kadar?Ambulans şöförü şartları nelerdir? ambulans şoförü alımları? ambulans şöförü ilanları, vs

1-Ambulans Şöförü Nedir? Ambulans Şöförü Ne demek?

Ambulans şöförü, başta 112 acil servis, hızır acil ve diğer özel ambulanslarda (Hasta nakil ambulansları dahil) görev yapan şoförlerdir. Ambulans şöförlerini diğer şöförlerden ayıran özellik sadece tecrübeleri ve araç kullanabilme kabiliyetleri değildir. Makalemizi okuduğunuzda her şöförün ambulans şöförü olarak görev yapamayacağını görebilirsiniz.

2-Ambulans Şöförü Şartları Nelerdir? Ambulans Şöförü Alım Şartları Nelerdir? 2019

Ambulans şöförü olabilmeniz için bazı şartlar taşıyor olmanız gerekmektedir. Özel hastaneler ve özel ambulans firmalarında ve kamuda ambulans şöförü olmak için farklı şartlar istenmektedir. Bu sebeple biz ambulans şöförü alım şartlarını 2 ayrı başlık altında ele alacağız.

2/A- Kamuda Ambulans Şöförü Şarları?

Eğer devlet kurumlarında (Kamu) ambulans şöförü olmak istiyorsanız;
-En az 5 yıllık E yada B sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. –Psikoteknik Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.
-İlk ve Acil Yardım Sertifikanız olması gerekmektedir.
-Acil tıp teknisyeni,,hemşire,acil tıp teknikeri yada Sağlık bölümlerinden herhangi birinden mezun olmanız durumuda ilk ve acil yardım sertifikası gerekli değildir
-En az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.
-KPSS Sınavına Girmiş Olmanız Gerekmektedir.(Ancak Bazen açıktan alım yapılabilmekte ve bu tarz alımlarda kpss şartı istenmeyebilmektedir.)

2/B Özel Hastane ve Ambulans Firmalarında Ambulans Şöförü Şartları?

Özel hastane ve ambulans firmalarında ambulans şöförü olabilmeniz için gerekli şartlar; psikoteknik belgesine, en az B sınıfı ehliyete ve ilk ve acil yardım sertifikasına sahip olmanız yeterlidir.

Ambulans Şöförü Nasıl Olunur?

Yukarıda belirtilen şartları taşıyor ve nasıl ambulans şöförü olacağınızı düşünüyorsanız sizlere tüm yapmanız gerekenleri anlatmaya başlayalım. Kamuda ambulans şöförü olabilmek için ÖSYM’ nin sağlık bakanlığı alımlarını takip etmeniz gerekmektedir. Bunun ile bilikte Sağlık il müdürlükleri kendi bünyesinde de açıktan alım yaptığı için il müdürlükleri alımlarını da takip etmeniz gerekmektedir. Bizler elimizden geldiğince bu başlık altında alım ilanlarını sizlere duyurmak için çalışacağız. Sizlerde bizlere destek olmak için alım ilanlarını bu başlık altında duyurabilir ve yorumlarınız ile ambulans şöförü olmak isteyenlere yön gösterebilirsiniz. Özel Sektörde ambulans şöförü olmak için ise gerekli şartları sağlıyorsanız iş ilan sitelerinden ambulans şöförü alım ilanlarını takip edebileceğiniz gibi buna ek olarak ambulans firmaları ve özel hastanelere eleman ihtiyacı belirtmeseler dahi CV bırakabilirsiniz. Böylelikle kurumların ihtiyacı olması durumunda ilk sizler ile iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.
Belediyelerde ambulans şöförü nasıl olacağınızı düşünüyorsanız size bunun da açıklamasını yapalım. Belediyeler siyasi kurumlar olması sebebi ile Referanslı (Torpilli) alımlar yapmaktadırlar. Bu sebeple hükümet partisinin il merkezinden yada mecliste bir tanıdığınız varsa ondan yada bağlı bulunduğunuz belediyenin üst düzey yöneticilerinden, ambulans şöförü olmak için yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Ambulans Şöförü Maaşları? 2019 Yılında Ambulans şöförü Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şöförü maaşları kamu ve özel sektörde oldukça fark eden mesleklerdendir. Kamuda ambulans şöförü maaşları 4000 TL üzerinde iken özel sektörde ambulans şöförü maaşları asgari ücret yada 200 TL üzerinde seyretmektedir. Eğer Acil Tıp Teknisyeni iseniz ve ambulans şöförlüğü yapıyorsanız maaşınız diğer şöförlere oranla 200 TL kadar fark etmektedir. Belediyelerde ambulans şöförlerinin maaşları ise daha farklıdır. Her belediyede aynı olmayan ambulans şöförü maaşları Büyük şehirlerde oldukça yüksektir. Kadrolu belediye personeli iseniz taşeronlara göre ücretiniz 1000 TL kadar fark etmektedir. Belediyelerde 5000 TL ye kadar ambulans şöförü olarak görev yapanlar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir