Başlangıç / Genel / ARFF Memuru Nedir? Nasıl Olunur? ARFF Memuru Maaşları?

ARFF Memuru Nedir? Nasıl Olunur? ARFF Memuru Maaşları?

ARFF Memuru Nedir? Nasıl ARFF Memuru Olunur? ARFF Memuru Maaşları?

Merhaba Arkadaşlar! Bu gün sizler için arff memuru hakkında bilgileri bir araya getirdik. Son günlerde kamu personel alımlarında taban puanlarının düşmesi ile birlikte kamuda çalışmak isteyen arkadaşlarımızın merak konusu olan arff memuru kelimesi eminim birçok kişi tarafından aynı tepkiyi almış ve herkesin aklından” ARFF Memuru nedir ? Arff Memuru Maaşları ne kadardır” gibi sorular geçmiştir. Bizelerin de aklına ilk geçen soru bu olduğu gibi hemen sizler için araştırmalarımızı tek makalede topladık.Gelelim araştırma sonuçlarımıza..

ARFF Memuru Nedir? ARFF Memuru Ne Demek?

ARFF yani Aircra rescue and Fire Fighn nedir? ne demektir? Ülkemizde yapılan alımlarda neden ingilizce terimler tercih edilmiş sorusunun cevabı yok. Belkide tercih eden sayısını düşürmek için böyle bir isim tercih edildi ancak gerçekten de üzücü bir durum diyebiliriz. Bana göre bu durum gerek insanımıza gerekse güzel TÜRKÇE mize hakaret, aşağılamadan başka Bir şey değildir.
ARFF memuru dediğimiz bölüm aslında herkesin bildiği itfaiyecilikten başkası değil arkadaşlar. Eskiden yangınlara müdahale eden yetkililere itfaiyeci diyorduk şimdi ise itfaiyeciliği bölerek hava müdahalesi yapan itfaiye ekibine ARFF Memuru ünvanı verilmeye başlanmıştır. İtfaiyeci ile aynıgörev ve yetkilere sahipler ancak tek farkı havada olmasıda diyebiliriz.

ARFF Memuru Nasıl Olunur? ARFF Memuru Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

ARFF memuru nasıl olunur diye yaptığımız uzun araştırmalar sunucu herhangi bir belirli şarta ulaştığımızı söyleyemeyiz. Tabiki bir takım şartları var ancak herhangi bir eğitim şartı olmadığını gördük. Lise yada Üniversite gibi herhangi birşartı yok bir takım fiziki ve psikolojik şartları var bu şartlar ise şu şekilde;

-En az 1.65 metre boyunda olmak.
-Astım,bronşit, KOAH, nefes darlığı, epilepsi, renk körlüğü,kekemelik, sağırlık, ileri derecede görme bozukluğu vb .biyolojik rahatsızlığı bulunmamak.
-Aşırı psikolojik duyarlılık ve heyecan, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, karanlık korkusu, kan tutması vb. psikolojik ve sinirsel rahatsızlıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak.
-ARFF memurluğunu yapabileceğinize dair herhangi bir engeli olmadığını bildiren Sağlık Raporuna sahip olmak

Eğer Bu şartları sağlıyorsanız ARFF Memuru alımları yapıldığında KPSS Tercihlerinizi yapabilirsiniz.

ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar? 

Arff memurları 2018 yılında 3500-4000 TL maaş almaktadırlar. Bu maaşın içinde çalıştığı il, eş durumu,çocuk sayısı gibi etkenler değişiklik göstere bilmektedir. 2019 da ise bu maaşın 4000-4500 TL civarında olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir