Başlangıç / Adalet ve Güvenlik / BÜYÜK ELÇİ NEDİR? NASIL BÜYÜK ELÇİ OLUNUR?

BÜYÜK ELÇİ NEDİR? NASIL BÜYÜK ELÇİ OLUNUR?

Merhaba arkadaşlar bu konumuzda büyük elçi ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağız. Büyük elçi deyince belki çoğumuzun aklına Rus büyük elçi Andrey KARLOV‘un öldürülmesi gelir.Rus büyük elçi Andrey KARLOV’a yapılan bir suikast sonrası Türkiye – Rusya ilişkileri baya gerilmişti hatırlarsınız.Bu konumuzda Devletleri birbirine düşüren bu büyük elçi nedir? Nasıl büyük elçi olunur? 2016 Büyük elçi atamaları! 2017 Büyük elçi atamaları ! 2018 Büyük elçi atamaları ne zaman olacak kaç kişilik bir alım olacak? 2018 Büyük elçi Maaşları Ne kadar? Büyük elçiyi Kim Atar? Büyük elçi olmak için ne yapmak gerekli? Büyük elçi Nasıl olunur? Büyük elçilik nedir? Büyük elçi nedir? Büyük elçi kaç yılda bir değişir? Gibi aklınızda ki tüm soruların cevabını bulabileceğiniz bu makalemizi sizler için uzun ve gayretli bir çalışma sonucu hazırladığımızı belirtmek isteriz. Makalemizi okuduktan sonra aklınızda kalan bir soru mevcut ise lütfen bunu bizimle paylaşın! Konularımız gelişime açıktır ve sürekli güncel tutulacaktır. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Büyük elçi Nedir? Nasıl Büyük elçi Olunur?

Dış işleri bakanlığına bağlı olarak görev yapan büyük elçi nedir sorusunun cevabı en kısa tanımı ülkelerin, farklı ülkelerdeki elçiliklerinde görev yapan Ülke temsilcileri ne  büyük elçi denir .Büyük elçi olabilmek için olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Dış işleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına katılmanız gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olmanız durumunda 2 farklı sınav daha sizi beklemektedir.Bunlardan birisi Sözlü sınav diğeri ise yazılı sınavdır. Tabi bu sınava girebilmek içinde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ un yabancı dil sınavına yada Yabancı Dil Sınavı (YDS)’ na girmiş ve belirli bir puanı aşmanız gerekmektedir. Dış işleri bakanlığı sınav başvuru şartları yayınlandığında her dil için ayrı asgari puan belirlenmiş olacaktır.Asgari yabancı dil puanını geçmeniz durumunda sınava başvurmaya hak kazanabilirsiniz. Fakat belirtmek isterim i sadece sınava başvurmuş olmanız yada bu sınavdan en yüksek puanı almış olmanız yeterli olmayacaktır sözlü sınavda da başarılı olmanız durumunda konsolos olarak görev alabilirsiniz. Unutmamanız gerekmektedir ki Büyük elçi olmak için büyük elçi olacağınız ülkenin diline en az anadiliniz gibi hakim olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ne yazılı sınavda nede sözlü sınavda başarılı olmanız imkansız diyebiliriz.Sözlü ve yazılı sınavda sizden Türkçe ve yabancı dil kompozisyon yazmanız istenecektir.Bunun ile birlikte Türkçeden yabancı dile, yabancı dilden Türkçe’ye çeviriler yapmanız istenecektir.Sözlü sınavda ise sizin ilminiz kontrol edilirken davranışlarınızda analiz edilecektir. Büyük elçi olabilmek için her ne kadar ilminiz önemli olsa da olaylara karşı tepkilerinizde önemlidir. Çünkü Siz bulunduğunuz ülkede ülkemizi temsil edecek kişilersiniz.Yanlış bir tepkiniz Ülkeleri birbirine düşürebilir uluslar arası bir sorun haline gelebilirsiniz. Bu nedenle Her anlamda profesyonel olmak için kendinizi geliştirmiş olmanız gerekmektedir.

Büyük elçi Olmak İçin Eğitim Şartı Nedir? Büyük elçi Olabilmek İçin Üniversitelerin Hangi Bölümlerinden Mezun Olmak Gerekir?

Büyük elçi olabilmeniz için Yüksek Öğretim Kurumlarının 4 yıllık bölümlerinden herhangi birinden mezun olmanız gerekmektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi sadece üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız yeterli olmayacak, yabancı dili çok iyi kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Büyük elçi Atamaları Nasıl Yapılır? 2018 Büyük elçi Atamaları?

Büyük elçi olarak atanmak için Hükumetin onayı ve Dış işleri Bakanlığının kararı gereklidir. Dış işleri Bakanlığının kararı ve Hükumetin onayı ile birlikte büyük elçi atamaları yapılır. Yapılan atamalar Resmi gazete de yayınlanır.Ülkemizden aldığınız güven mektubunu atandığınız ülkeye ilettiğinizde görevinize başlayabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

Büyük elçi Maaşları Ne kadardır? 2018 Büyük elçi Maaşları

Büyük elçi maaşları görev yapılan ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Araştırdığımızda bazı sitelerde 8-15 bin TL gibi aslı olmayan maaş istatistiği görülmüştür.Ancak belirtmek isterim ki Büyük elçi gerek görevi gerekse konumu itibari ile en yüksek maaş alan mesleklerden birtanesidir. Büyükelçiler yurtdışında görev yapması nedeni ile Dolar hesabı ile maaşlarını almaktadırlar. Bulundukları ülkeye göre maaşları değişmektedir. 2018 Yılında ABD de bulunan büyükelçimizin maaşı 8000 dolar civarındadır buda Türk Lirası olarak 25 000 TL ye eş değerdir.

Konumuzu okuduğunuz ve bize zaman ayırdığınız için teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Soru ve sorunlarınız için yorum yapmayı yada iletişim adreslerimizden bizimle iletişime geçmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

Büyük elçi incelemesi

İyi bir ücret - 80%
İş garantisi - 80%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 52%
Stresin az olması - 15%
Topluma faydalı bir iş olması - 85%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 65%
İşin toplumdaki saygınlığı - 95%
Başarı hissi vermesi - 90%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 75%
Yeni beceriler kazandırması - 59%
Kolay olması - 30%
Bol izin ve tatil süresi - 10%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 68%
Sorumluluk gerektirmemesi - 1%
İlginç bir iş olması - 50%

57%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

1 Yorum

  1. büyük elçi mesleği için hangi liseye gitmeliyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir