Başlangıç / Adalet ve Güvenlik / General Nedir? Nasıl General Olunur?

General Nedir? Nasıl General Olunur?

Bugün sizlerle askeri birimlerden biri olan generallik mesleği ile ilgili bilgileri paylaşacağız konumuzda gördüğünüz eksik ve hataları bizlere bildirmenizi rica ederiz.

General Nedir? Ne İş Yapar?

General, dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Kelimenin Fransızca olmasıyla beraber telaffuzu ise Almancadan alınmıştır. General, albay ve kurmay albaydan sonra gelen ilk rütbedir. Tuğgeneral ile başlayarak, general seviyesine çıkılmış olur.
Bu kelime en çok askeri anlamda kullanılmaktadır. Neredeyse tüm Dünya ülkelerinin askeri kadrolarında general tanımı kullanılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde de bu tanım kullanılmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti sırasında kullanılan “Paşa” sözcüğü Osmanlı Devleti sonrasında yeniden düzenlenen orduda daha çok “General” sözcüğü kullanılmıştır.
Türk Silahlı Kuvvetlerinde generaller, Kurmay Albay ve Albay rütbesinden sonra başlar. Generalliğin ilk rütbesi sırasıyla Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral ve Orgeneral olarak kullanılmaktadır. Tuğgeneral olan bir general Tugay seviyesinde birlikleri yönetmektedir. Ayrıca karargahlarda Orgeneralin kurmay takımı arasında yer alabilmektedir. Orgeneral rütbesi ise daha çok ordu komutanlıklarında görev yapmaktadır. Örneğin, Kara Kuvvetleri Komutanı, 3. Ordu Komutanı gibi ayrıca. En kıdemli Orgeneral ise Genelkurmay Başkanı seçilerek Orgeneral seviyesinde generallere komutanlıkta yapmaktadır.

General Nasıl Olurum ?

General aslında oldukça zorlu süreçler gören bir makamdır. Öncelikle ülkemizde general olabilmek için Kara Harp Okulu subaylık sınavlarına girmelisiniz. Kazandığınız durumunda okulunuzu başarı v derece ile bitirmeli, bu başarının arkasında ciddi bilgi ve birikimi sağlayarak ciddi pozisyonlarda çalışmanız gerekmektedir. Üsteğmenliğin son yıllarında açılan Harp Akademileri alımlarına başvuru yapıp, sınavlarına katılıp kazanarak kurmay sınıfına geçmeniz gerekmektedir. Gerekli başarıyı elde ederseniz, Kuvvet komutanlıklarına veya bulunduğunuz birlikte projeler ve çalışmalar yaparak bu emeklerinizi komutanlık taktirlerine sunarak geçerli notu almanız gerekir. Eğer başarılı bir şekilde yolunuza ilerlerseniz kurmay albay konumunda terfi alarak Tuğgeneral rütbesine erişebilirsiniz.
Generaller genellikle karargah bölgelerinde çalışmalarını sürdürürler. Çünkü bir general, bağlısı olan askeri birliklerin eğitim, ihtiyaç ve silah gibi durumlarını düşünmeli ve sürekli yenilikler katarak mevcut bağlılarını moralize ederek, oluşacak ani bir gelişmelerde birlik bütünlüğünü sağlayacak kapasitede olmalıdır.

Generaller Ne Kadar Maaş Alırlar?

Sitemize en çok genel sorulardan biride generallerin ne kadar maaş aldığıdır. Bu konuya çok fazla açıklık getirememekle beraber bireyin aldığı kurs ve askeri başarısına göre maaş ortalamaları değişmiştir Bu sebeple bir generalin ne kadar maaş aldığını tam olarak bilinmemektedir.

General nedir? General ne kadar maaş alır? General ne demek? General Nasıl olunur? General Maaşları 2018? General maaşları

General incelemesi

İyi bir ücret - 85%
İş garantisi - 100%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 50%
Stresin az olması - 30%
Topluma faydalı bir iş olması - 74%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 81%
İşin toplumdaki saygınlığı - 100%
Başarı hissi vermesi - 92%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 78%
Yeni beceriler kazandırması - 67%
Kolay olması - 15%
Bol izin ve tatil süresi - 50%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 24%
Sorumluluk gerektirmemesi - 9%
İlginç bir iş olması - 42%

60%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir