Başlangıç / Adalet ve Güvenlik / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır, ne kadar kazanır?
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır, ne kadar kazanır?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Üniversitelerin en çok tercih edilen bölümlerinden olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olanların ne iş yaptığıyla ilgili soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunlarının nerelerde iş bulabildiği, genel olarak maaş skalaları hakkında da detaylı bilgiler yazımızın devamında.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Mezun Olanlar Hangi İşlerde Çalışabilir?

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü okumak isteyen kişilerin genel olarak devletle halk arasındaki bağlantıyı kurarak; aracı vasfına sahip bir iş içerisinde görev alabileceği söylenebilmektedir. Halkla doğru ilişkinin kurulması amacıyla kapsamlı ve kalifiyeli personellerin eğitilmesi için bu bölümün açıldığı söylenebilmektedir. 4 yıllık lisans eğitim programı olan siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü kapsamında bu tip personeller ortaya konulmaktadır. Aynı zamanda da 2 yıllık ön lisans programı olan yerel yönetimler bölümünün de aynı işleve sahip olduğu bilinmektedir. Hem lisans hem de önlisan türündeki bu bölümler; örgün olmasının yanı sıra açıköğretim fakültelerinden de okunabilmektedir. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunu olan kişilerin hem kamu hem de özel sektör içerisinde çalışabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu bölümü bitiren kişilerin mezun olacakları yıl ya da sonrasında KPSS A bölümü sınavına girmeleri devlet dairelerinde görev almaları için zorunluluktur. Ancak özel sektörde kariyer planlamalarını gerçekleştirmek isteyen kişilerin böyle bir mecburi durumları bulunmamaktadır. 

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyan kişilerin herhangi bir kurum ya da işletmede zorunlu staj gibi bir yükümlülükleri bulunmamaktadır. Her üniversitede geçerli olan bu durum, isteğe bağlı staj adı altında öğrencilere sunulmaktadır. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi KPSS A Meslekleri

 • Kaymakam
 • Vali
 • Herhangi bir bakanlık ya da devlet dairesi içerisinde uzman ve müfettiş
 • Sayıştay hakimliği
 • İdari hakimlik
 • Bankalarda uzman ya da müfettişlik
 • Özel şirketlerde uzman ya da müfettişlik
 • Mali müşavirlik
 • Belediyeler
 • Akademisyenlik
Bölüm seçerken nelere dikkat etmeli?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimini Tercih Etme Evresinde Yapılması Gerekenler

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne yönelme konusunda düşüncesi bulunan kişinin, lisans eğitim programını bitirdikten sonraki zaman diliminde de işsiz kalma durumlarını göze almaları gerekmektedir. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünün çok mezun vermesinden ve iş imkanlarının da azalmasından ötürü işsizliğin her geçen gün daha da aktif bir boyutta yer aldığı söylenebilmektedir. Bunun en büyük nedeni olarak ise özel sektördeki firma ve işletmelerin daha çok teknik personellere gereksinim duyması olarak adlandırılabiliyor. 

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü kendini geliştirmek adına tercih edecek olan kişiler doğru bir tercih yapacaklardır. Ekonomi, hukuk, işletme ve uluslararası ilişkiler konularına bağlı derslerin okutulmasından ötürü de bu konuda kendilerini geliştirmeleri muhtemel olabilecektir. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Hangi Üniversitelerde Tercih Edilmelidir?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü, neredeyse her üniversitede yer almaktadır. Ancak üniversite tercihinde bulunacak olan kişilerin kariyerlerini planlamaları ve bu doğrultuda tercih yapmaları gerekmektedir. Bazı üniversiteler devlet personeli yetiştirmek adına etkiliyken, bazılarıise özel sektöre yönelik eğitimler verebilmektedir. 

Mülkiye olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nin yanı sıra İstanbul Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi genel olarak kamu kuruluşlarında görev almak isteyen öğrencilere dayalı olarak eğitim süreçlerini devreye sokmaktadır. 

Özel sektöre bağlı olarak hareket edecek ve gelecek yaşantısını bu biçimde şekillendirecek olan kişilerin, siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumaları konusunda Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve ODTÜ gibi üniversitelere yönelmeleri tavsiye edilmektedir. Üniversite tercihi her bölümde olduğu gibi siyaset bilimi ve kamu yönetimi konusunda da dikkate alınması gereken bir husus olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin geleceklerine dair tercihleri konusunda uzun süreli düşünme evrelerine girmek durumunda kalmaları tavsiye edilmektedir. 

1 Yorum

 1. Hocam merhaba bende bu bolumu okumak istiyorum ama aklımda 2 uni var bir is uludag uni diğeri akdeniz uni ben daha çok akdeniz uni yi istiyorum ve kamuda çalışmak istiyorum bu iki uni iyi mi tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir