Başlangıç / Adalet ve Güvenlik / İnfaz Koruma Memuru Nedir? Nasıl İnfaz Koruma Memuru Olunur?
İnfaz Koruma Memurluğu
İnfaz Koruma Memurluğu ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar kazanır?

İnfaz Koruma Memuru Nedir? Nasıl İnfaz Koruma Memuru Olunur?

İnfaz koruma memurluğu herkes tarafından merak edilen, çok popüler bir meslektir. İnternette de infaz koruma memurluğu hakkında çok fazla arama yapılmaktadır. İnfaz koruma memuru nasıl olunur? İnfaz koruma memurları ne kadar maaş alır? İnfaz koruma memurlarının atama durumu nedir? Hepsi ve daha fazlası için yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

İnfaz koruma memuru nedir? Ne iş yapar?

İnfaz koruma memuru cezaevi veya ıslahevinde çalışan, suçluların gözetiminde, ihtiyaçlarının karşılanmasında görev alan meslek elemanıdır.

İnfaz koruma memurları suçluların cezaevindeki yaşam programlarını gerçekleştirmede sorumluluk sahibidir. Yapmaları gereken görevler şunlardır; 

Cezaevine giren mahkumların üzerlerini arayıp içeride bulundurmalarının yasak olduğu eşyaları onlar adına emanet altında bulundurmak,

Mahkumlar hakkında kayıt işlemlerini oluşturmak,

Koğuşları dışında mahkumlara eşlik etmek ve yine onları koğuşlarına götürmek,

Mahkumların dışarıdan karşılamak istedikleri herhangi bir ihtiyaçlarını kendilerine iletmeleri sonucu bunu amirlerine bildirmek ve gerekli işlemleri yapmak

Gün içinde belli bir sayıda sayımlarını yapmak ve kayıtlara geçirmek,

Cezaevlerinde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz olayda kavga, tartışma gibi anında müdahele etmek ve durumu sükunete bağlamak.

İnfaz koruma memuru nasıl olunur?

İnfaz koruma memurluğu için Adalet Meslek Yüksekokulları’nın Adalet bölümünden mezun olmak veya herhangi bir lisans veya ön lisans bölümünden mezun olmak gerekir. İnfaz koruma memurluğu için alım Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Adalet Bakanlığı yılın belli bir bölümünde alım ayapacağına dair ilan yayınlar ve isteyenlerin bu ilan için başvuru yapmaları gerekir. Başvuru için KPSS sınavından en az 70 puan almak ve özel şartları sağlıyor olmak gerekir.

İnfaz koruma memuru için özel şartlar Adalet Bakanlığı bünyesinde belirlenir ve bu şartlar zamanla değişiklik gösterebilir. 2018 infaz koruma memuru özel alım şartları şunlardır; 

devlet memurluğuna girebilmek için gereken kanunda geçerli nitelikleri taşımak, 

en az lise diploması sahibi olmak,

 erkekler için 170 kadınlar için 160 cm’den kısa olmamak, 

belirtilen vücut-kitle endeksine uygun olmak,

 güvenlik soruşturmasının olumlu olması, 

30 yaşından gün almamış olmak,

 KPSS sınavından en az 70 puan almak.

İnfaz koruma memuru mesleği için aranan nitelikler nelerdir?

İnfaz koruma memurlarının zor durumlarla başa çıkabilecek ve çözüm yolları bulabilecek bir özelliğe sahip olmaları, insan ilişkilerinde iletişimlerinin kuvvetli olması, vücutça sıhhatli ve atik olmaları, hoşgörülü ve adaletli olmaları, sağlam bir psikolojiye sahip olmaları, suçluların ıslahında gönülden davranmaları ve işlerini sevmeleri gerekir.  

İnfaz koruma memuru çalışma saatleri ne kadardır?

İnfaz koruma memurları vardiyalı çalışma saatleriyle çalışmaktadırlar. Bu saatler bilindiği kadarıyla şöyledir; birinci gün 08.00 – 20.00, ikinci gün 20.00 – 08.00, üçüncü gün ve dördüncü gün tatil, beşinci gün 08.00 – 20.00, hafta sonu iki gün tatil

İnfaz koruma memuru nerelerde çalışabilir?

İnfaz koruma memuru Adalet Bakanlığı teşkilatında, cumhuriyet başsavcılıklarında veya ceza infaz kurumlarında yani cezaevleri ve ıslahevlerinde çalışabilirler.Aynı zamanda özel sektörde de çalışabilirler. Özel sektörde çalışabilecekleri alanlar özel güvenlik şirketleridir.

Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru alımlarında Adalet Meslek Yüksekokullarından mezun olanlara öncelik verir.

İnfaz koruma memuru maaşları ne kadar?

Yeni göreve başlayan bir infaz koruma memuru 2019  maaşı 3775 tl civarındadır. İnfaz koruma memurunun maaşı eğitim durumu, evli olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak artabilir.

İnfaz Koruma Memurluğu'nun şartları nelerdir, ne kadar maaş alır?
İnfaz Koruma Memurluğu’nun şartları nelerdir, ne kadar maaş alır?

İnfaz koruma memurluğunun zorlukları var mıdır? Nelerdir?

İnfaz koruma memuru diğer memurluk dallarına göre daha zor gözükebilir. Çünkü muhatap olunan topluluk en hafifinden en ağırına kadar birtakım suçlar işlemiş mahkumlardır.  İnfaz koruma memurunun dışarıda daha çok gardiyan olarak bilinir ve algısı da çok iyi değildir. Gün ışığından uzun süreler mahrum kalmak hem psikolojiyi etkileyebilir hem de romatizmal ağrıların oluşmasına sebep olabilir.

İnfaz koruma memuru iş olanakları nelerdir?

Adalet Bakanlığı tarafından belirli aralıklarla ve sürekli olarak alım ilanı yayınlandığı için infaz koruma memuru iş olanakları şuan için iyi durumdadır. Aynı zamanda özel güvenlik şirketlerinde de çalışılabileceği için bu alanda iş bulmak mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir