Başlangıç / Adalet ve Güvenlik / Adalet Meslek Lisesi Mezunları Ne İş Yapar?
Mezuniyet Kep Atma Töreni Fotoğrafı
Mezuniyet Kep Atma Töreni Fotoğrafı

Adalet Meslek Lisesi Mezunları Ne İş Yapar?

Adalet Meslek Lisesi içerisinde eğitimini tamamlayan öğrencilerin genel olarak kamu alanında çalışmaya başlamaları söz konusu olabilmektedir. Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren adliye ve ceza infaz kurumlarında görev yapabilmek adına bu liselerde eğitim görmüşlerdir. Bunun için adliyelerde zabıt katibi ya da birim müdürü olarak görev yapabilmeleri söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da ceza infaz kurumlarında infaz koruma memuru, idari memur ve müdür olarak da işe başlayabilmektedirler. 

Adalet Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri ya da mezun konumunda bulunan kişilerin lise düzeyi KPSS’ye girmeleri aranılan bir şart olarak değerlendirilmektedir. Bu sınavdan 70 puan ve üzeri almayı başaran kişilerin Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmak adına gerekli başvuruları gerçekleştirmeleri hakkı bulunmaktadır. 

Adalet Meslek Lisesi mezunları ne iş yapar
Adalet Meslek Lisesi mezunları ne iş yapar

Adalet Meslek Liseleri Sonrası Zabıt Katibi Olmak

Adalet meslek lislerinde eğitim gören kişilerin zabıt katibi olabilme imkanları bulunmaktadır. KPSS ile ilgili gerekli şartları taşıyan adayların, adliyelerde çalışmak adına ilk elemeyi geçmeleri durumu söz konusu olabilmektedir. Bunun yanında da klavye sınavı tüm adaylar için tertip edilebilecek ve her adayın 3 dakikada 90 kelime barajını geçmesine dair bir koşul ortaya konulacaktır. İkinci sınav olarak ifade edilen klavye imtihanından da başarılı neticelerle dönen adayların son olarak sözlü mülakata dahil edildikleri görülebilecektir. Sözlü mülakattan da istedikleri sonuçları alan kişilerin zabıt katibi olarak işe başlamaları söz konusu olabilecektir. 

Zabıt katibi olabilmek için sadece adalet meslek liselerinden mezun olma şartı aranmamaktadır. Tüm lise mezunu adaylar, zabıt katibi olabilmek adına başvuru yapabilmektedir. Ancak daktilo ya da bilgisayar eğitimi gördüklerine dair belgeleri ilgili kurumlara iletmeleri gerekecektir. 

Adalet Meslek Lisesinden İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığı kapsamında hizmet veren ceza infaz kurumlarında görev yapmak isteyen kişilerin de KPSS liseye girerek, en az 70 puan almaları gerekmektedir. İnfaz koruma memnuru olmak adına da işleyecek olan süreç hemen hemen aynı şekilde ilerlemektedir. Zabıt katibinin alımından tek farkı, ceza infaz kurumunda çalışacak olan kişilerin klavye sınavına tabi tutulmamalarıdır. 

Adalet Meslek Lisesi Sonrası Lisans Eğitimi

Adalet meslek lisesinden mezun olan kişilerin üniversite sınavlarına girerek, öğrenimlerine devam etme hakları bulunmaktadır. Gerek istedikleri bölümlere gidebilecek olan adalet meslek lisesi mezunları aynı zamanda da adalet bölümü doğrultusunda da ilerleyebilmektedirler. 

Adalet meslek lisesi sonrasında sınavsız olarak 2 yıllık ön lisans bölümlerine geçebilmek mümkündür.adalet bölümüne sınavsız olarak geçecek olan kişilerin, bölümü bitirdikten sonra adliyelerde daha üst makamlarda çalışmaları durumu görülebilmektedir. Adalet meslek yüksekokullarını bitiren kişilerin, adliyeler içerisinde icra müdürü olmalarına dair bir imkan yaratılmıştır. Aynı zamanda da iki yıllık fakülte sonrasında DGS’ye girerek; hukuk fakültesine geçiş yapabilme durumları da meydana gelebilmektedir. 

Adalet önlisans öğrenimini tamamlayan kişilerin YSK bünyesinde, noterlerde, avukatlık bürolarında, bankalarda, özel güvenlik firmalarında ve şirketlerin hukuk birimlerinde çalışabilmeleri söz konusu olabilmektedir. 

Adalet meslek lisesi ya da adalet meslek yüksekokulu mezunu olan zabıt katibi ve infaz koruma memurlarının, kendilerini geliştirerek; eğitim faaliyetleri içerisinde yer almaları zaman içerisinde yükselmelerini sağlayabilecektir. Eğitim süreçlerini yerine getiren zabıt katiplerinin zaman içerisinde şef, yazı işleri müdürü ya da idare müdürü gibi görevlere gelebilmeleri durumu söz konusu olabilmektedir. 

Eğitim sürecini tamamlayan infaz koruma memurları ise ceza infaz kurumu içerisindeki yönetici pozisyonunda yer almaktadır. İnfaz koruma başmemuru, idare müdürü, müdür ya da müdür yardımcısı gibi görevlere getirilebilme gibi durumlar ortaya çıkacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir