Başlangıç / Meslek Hikayeleri / MALİ MÜŞAVİRLİK SERÜVENİM… İİBF MEZUNLARINA TAVSİYELER

MALİ MÜŞAVİRLİK SERÜVENİM… İİBF MEZUNLARINA TAVSİYELER

Ben 24 yaşında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Her ilimizde bulunan bu fakülte ihtiyacın ötesinde mezun vermekte. Verilen mezunlar her ilde aynı yeterlilikte eğitim görmese de yasal haklara sahip oluyor.

Günümüz Türkiye’sinde ise kamu kurumlarında mesleki yeterliliğine bakılmaksızın “referans”larıyla istihdam edilebiliyor.Öncelikle İİBF mezunu ne iş yapar diye sorarsak işin ve paranın bulunduğu her alanda bulunabilir diyebiliriz.Bu sebepten kendime 23 yaşımda kamu kurumlarından ayrı bir hedef belirledim diplomamı aldığım gibi mali müşavir olmaya karar verdim. Bu unvanı almak için staj sınavını kazandıktan sonra 3 yıllık staj süresi sonunda 7 ayrı yeterlilik sınavına gireceğimin farkındaydım.Fakat kamu kurumlarına hazırlanıp atama beklemenin daha uzun ve sıkıntılı bir süreç olacağını bildiğimden bu mesleği tercih ettim. Yaklaşık 1 yıldır stajyer Mali Müşavirim mesleğin niteliği ve kalitesi danışmanlık yaptığınız gerçek veya tüzel kişilere göre değişiklik gösteriyor. Yani çok sayı da küçük şahıs firmalarının defterlerini tutarak da aynı ücreti alabilirsiniz tek bir Anonim Şirket için Finansal danışmanlık yaparak da.

Bu mesleği benim tercih etmemin sebebi sürekli kendini geliştirebiliyor olmak ve yaş gözetmeksizin yeni bilgiler öğreniyor olmak.Fakat bu işin başlıca gerekliliklerinden biri bilgi çağına ayak uydurmak ve iş takibi düzenine sahip olmak.Hedefim ise stajım bittiğinde bu mesleği sınırların ötesine taşımak. İİBF mezunuysanız ve ingilizceniz iyi düzeydeyse bu mesleği SMMM ünvanı gerekmek sizin yurt dışında yapabilirsiniz. CPA,CMA vb sertifikalar artık ülkemizde verilmekte ve bu sertifikalara sahip meslek mensubu sayısı ülkemizde çok az.Uluslararası firmalara danışmanlık ve denetim gibi olanaklara sahipsiniz ayrıca büyük şirketler CFO larını bu sertifika sahiplerinden seçiyor.

Yazar: Anonim

https://meslekincele.com/benim-hikayem/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir