Başlangıç / Eğitim / 4 yıl iktisat, 1 yıl yüksek lisans. Şimdi ne yapmalıyım?
Meslek Hikayeleri, Sizden Gelenler
Meslek Hikayeleri, Sizden Gelenler

4 yıl iktisat, 1 yıl yüksek lisans. Şimdi ne yapmalıyım?

Merhaba Meslekİncele.com okurları,

Şimdi biraz da ben bahsedeyim hikayemden. Belki akıl alabilirim sizden. 4 yıl iktisat+1 yıl muhasebe denetim yüksek lisans tezsiz yaptım. Bu sürede de SMMM oldum(SMMM nasıl olunur, ne iş yapar?) aynen sizin gibi, amma velakin kamuda çalışıyorum.

Maalesef tayinin zor olduğu bir kurumda ve alakasız bir görevdeyim. Kendi memleketime gitmem gerek. Bende şimdi A.Ö.F. tarih okumaya niyetlendim. Aynı zamanda ilk birkaç ayda son formasyonu alıp çalıştığım kurumda yükselme şansım da var.

Akabinde mezuniyetten sonra tarih öğretmenliğini deneyeceğim. Bu arada da muhasebe öğretmenliğini tabi ki zorlayacağım. Bu dediklerimin hepsi engelli KPSS üzerinden olacak. Aslında bilgisayar programcılığı okumaya niyetim vardı, çünkü kafam basıyor fakat dikey geçiş sınavı sonrası mühendisliğe tamamlama tam bir yılan hikayesi. Uzaktan Ahmet Yesevi’de var ki o da en az dokuz bin lira, başka uzaktan yok işle götürebileceğim yakında da yok. Dolayısıyla böyle uğraşıyorum.

SMMM’den de bağımsız denetçilik alacağım. Yabancı dilim pek yok, dolayısıyla tarih olmasa çalışabilirdim. Sizce nasıl izlediğim yol? Aslında tarih belasına memleketime gidebilmek uğruna katlanıyorum. Çünkü burada kira veriyorum ve gerçekten çok zor durumdayım.

Önerileriniz benim için değerlidir. Çünkü tam bir batak hayat, oku oku oku; sıfır para, sıfır yaşam.

2 yorumlar

  1. meslekincele

    Gerçekten eğitim üzerine ciddi emek vermişsiniz, umarım istediğiniz noktalara gelirsiniz. Ancak genel olarak kolay vazgeçiyor gibisiniz, çünkü çoğu kişinin birini bile yapamayacağı işleri yapmışsınız. Burada bence keyif aldığınız bir dalı seçip ona odaklanmak çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Örneğin, yazılım üzerine bir şeyler yapmak istiyorsanız ve bu size keyif veriyorsa, şu andaki işinize ek olarak yazılım eğitimi alıp(udemy’den ücretsiz eğitimler de olabilir) sonrasında bu iş üzerine eğilebilirsiniz. Hem masrafsız bir deneme olur, hem de risk almamış olursunuz. Ayrıca gerçekten severseniz de mükemmel bir şekilde hobinizi işe çevirmiş olursunuz. Bunun için de bir yerlerde maaşlı çalışmanıza da gerek yok; yazılım ve SEO üzerine kendinizi geliştirdiğinizde bir çok meslekten çok daha fazlasını evden kazanırsınız. Selamlar, başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir