Başlangıç / Sağlık ve Sosyal Hizmetler / Nasıl eczacı olunur?

Nasıl eczacı olunur?

Merhaba arkadaşlar!
Bugün sizler için eczacılık ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Eczacılık zor ve bir o kadar da güzel bir meslektir.Eczacılık avantajları ve çalışma saatleri bakımından da oldukça uygun bir meslektir. Bu konumuzu okuduğunuzda sizinle paylaşacağımız başlıklar sizlerin en çok merak ettiği konuları içermektedir. Konumuzu okuduğunuzda aklınızdaki; Eczacı kimdir? Nasıl Eczacı olunur? Eczacı atamaları 2018! Eczacı Atamaları 2017 Eczacı olmak! Eczacı nasıl olunur? Eczacı ne iş yapar? Eczacı maaşı! Eczacı maaşları 2018! Eczacı taban puanları? Eczacı tavan puanları? Eczacı taban puanları 2018? Eczacı taban puanları 2017? Eczacı atamaları? Eczacı atamaları 2018! Eczacı atamaları 2017! Eczacı Diploma kiralama! Nöbetçi eczane nasıl olunur? Uzman Eczacı nasıl olunur? Klinik eczacı nasıl olunur? SGK da eczacı nasıl olunur? Devlette eczacı nasıl olunur? Eczacı nasıl bir meslektir? Eczacı nasıl para kazanır? Eczacı nasıl çalışır? Eczacı ne yapar? Eczacı ne kadar kazanıyor? Eczacı kısaltması nedir? Eczacı odasına kayıtlı olmak için gerekli evraklar nelerdir? Gibi soruların cevabını bulabileceksiniz. Konumuzu okuduğunuzda aklınızda kalan sorular ve konumuzda gördüğünüz eksiklikleri bizlere bildirmenizi rica ederiz. Unutmayın! Daha geniş bilgi ve daha profesyonel makaleler yazabilmek için eleştirileriniz önemlidir.Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Eczacı kimdir? Nasıl eczacı olunur?

Üniversitelerin eczacılık fakültesi bölümünden mezun olan kişilere ECZACI denir.
Eczacı olmak için üniversitelerin Eczacılık fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Yüksek Öğretim Giriş Sınavı(YGS)’ na iyi çalışmanız yada çok zeki olmanız gerekmektedir. Çünkü Eczacılık fakültesi puanları oldukça yüksektir.

Eczacı Olmak İçin Eğitim Şartı Nedir? Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Eczacı olmak için lisans mezunu olmanız gerekmektedir.Üniversitelerin 5 yıllık bölümü olan eczacılık fakültelerinden mezun lmanız gerekecektir.Bunun dışında yurt dışında bu bölümünden
mezunsanız ülkemizde denklik almanız gerekmektedir.

LYS / YGS / OSYS Eczacılık bölümü taban ve tavan puanları 2017?

2017 OSYS yerleştirme sonuçlarında devlet üniversiteleri ve özel üniversitlerinin tam burslu kontenjanlarnın tamamı doldu. Bu souçlara göre Eczacılık fakültesi Eczacılık bölümü en düşük puanla kapatan üniversite Ağrı İbrahim Çeçen Üniverstesidir. MF3 Puan türü ile yerleştirmeleri yapılan bu bölümün taban puanı 418,50736 puanla 60 kişi yerleşmiştir. 2 kişi de okul birinciliği kontenjanı ile yerleşmiş ve okul birinciliği taban puanı ise 389,63879 dur.Özel üniversitelerde ise çoğu üniversite kontenjanını tamamlayamamıştır. Ek yerleştirmelerde dahi başvurulmayan %25 burslu alanları görüntüleyebilirsiniz.

LYS / YGS / OSYS Eczacılık bölümü taban ve tavan puanları 2018?

2018 yılında Eczacılık taban ve tavan puanlarını bu başlık altından görüntüleyebilirsiniz.

Eczacı atamaları / Eczacı atamaları taban ve tavan puanları 2017 – 2018

Eczacı atamaları sağlık bakanlığı tarafından yapılan kura atamaları sonucu yapılmaktadır. Eczacılar genellikle eczane açmayı tercih etmektedirler. Nedeni ise daha kârlı bir iş olması ve devlette eczacı maaşlarının düşük olmasından kaynaklanıyor diyebiliriz.

Eczacılıkta diploma kiralama nasıl yapılır

Tembel arkadaşlarımıza teşvik olması için güzel bir başlık olduğunu düşündüğüm eczacılıkta diploma kiralama meselesi ile ilgili bilgileri sizinlew paylaşacağım. Eczane açmak istemeyenlerin diplomasını kiralayarak aylık 3000-5000 TL ye kadar gelir elde etmesi mümkündür. Eczane açmak isteyen ancak diploması olmadığı için eczane açamayan insanlar vardır. Bu insanlar genel olarak Hastane,sağlık ocağı gibi kurumlar karşısında dükkan sahibi kişilerden oluşmaktadır. Dükkanını kiraya vermek yerine eczacı diploması kiralayarak eczane açmayı düşünen şahıslara diplomanızı kiralayabilirsiniz. Ancak eczanede rastlanan herhangi bir sorun veya sulsüzlükte sizin sorumlu tutulacağınızı belirtmek isterim. Bu nedenle diplomanızı kiralayacaksanız Sahibini ve çalışanlarını tanımıyorsanız kesinlikle diplomanızı kiralamanızı önermem.

Eczacı nasıl çalışır? Eczacı ne yapar? Eczacı nasıl bir meslektir?

Eczacılar eczane açabilir ve doktorların halka yazdığı reçetelerdeki ilaçların hastalara temin edilmesini sağlarlar. Bunun ile birlikte hastahaneler ile anlaşarak hastahanelerinde ilaç teminine aracılık edebilirler. Eczacılık okuması zor,ilim ve azim gerektiren bir meslektir. Gerek eğtim süresince gerekse iş hayatına atılmada gerçekten büyük çabalar gerektirir. Eczane açmak için konum seçiminde ve açtığınız eczanenin tutulması için gayret sarfetmeniz gerekecektir. Ayrıca sürekli değişen ilaç isimleri, firma bilgileri vs birçok güncel bilgileride aktif takip etmeniz gerekecektir.

Eczacı Maaşları 2018 / Eczacı Nasıl para kazanır?

Eczacı maaşları kamuda çork farklılıklar gösterebilmektedir. Kamuda sgk da çalışanlar ve devlet hastanelerinde çalışanlar arasında 1000-3000 TL arasında farklılıklar görebilirsiniz. Devlet hastanesinde yeni iş başı yapmış bir eczacı 3500-4000 TL arasında maaş almaktadır. Maaş farkı evlilik,çocuk sayısı, çalıştığı il gibi etkenler nedeni ile oluşmaktadır. Bunun ile birlikte özel bir eczanede görev yapmaya başlayan eczacılar da 3000 den fazla maaş ile iş başı yaparlar. Eczacıların en karlı işi ise kendi eczanelerini açmaktır. Hastane yada sağlık ocağı gibi bir kurumun yanında yakınında yada işlek bir bölgede eczane açan bir eczacının aylık geliri / maaşı 30-40 bin TL civarındadır. Ancak eczane sahibi olmakta esnaf olmak gibidir. Esnaflıkta da en aşağı 6 aylık bir süreç vardır ki işletmenin tanınması çevre insanlar tarafından benimsenmesi diye tanımlanan bu süreçte biraz yıpranabilirsiniz. Bu süreç boyunca hiç kar edemeyebilir, sadece cebinizden harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak belirtmek isterim ki henüz eczacı olupta battığını gördüğüm yada duyduğum hiç kimse yoktur.

Eczacı Emekli Maaşı Ne Kadar?

2018 yılında eczacıların emekli maaşları 3000 TL civarındadır. Ancak geçmişte konumu iyi olan, işlek bir eczane sahibi iseniz dairelerinizin,arsalarınızın, araçlarınızın, dükkanlarınızın aylık getirisi kadar aylık emekli maaşınız vardır diyebiliriz.

Eczacı incelemesi

İyi bir ücret - 40%
İş garantisi - 40%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 90%
Stresin az olması - 80%
Topluma faydalı bir iş olması - 50%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 5%
İşin toplumdaki saygınlığı - 25%
Başarı hissi vermesi - 25%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 5%
Yeni beceriler kazandırması - 30%
Kolay olması - 80%
Bol izin ve tatil süresi - 50%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 90%
Sorumluluk gerektirmemesi - 5%
İlginç bir iş olması - 30%

43%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir