Başlangıç / Eğitim / Öğretmen Nedir? Nasıl ögretmen olunur?

Öğretmen Nedir? Nasıl ögretmen olunur?

Öğretmen nedir? Ne iş yapar?

Ülkemizin gelecek nesillerinin eğtim ve öğrenimini üstlenen,boş binaları çocuk sesi ile süsleyen, okullarda gelecek nesli hazırlamaya çalışan kişilere öğretmen denir.

Öğretmen olmak için eğitim şartı nedir?

Öğretmen olabilmek için üniversitelerin eğtim fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunun dışında bazı üniversite bölümlerinden formasyon alarakta öğretmenlik yapılabilmektedir.

Nasıl öğretmen olurum?

Özel sektörde öğretmen olmak için özel okul ve eğitim birimlerine diplomanız ve kurumun istediği diğer evraklar ile başvuru yapmanız yeterlidir. Kamu da öğretmen olmak için ise KPSS sınavı şartı vardır. Kpss Sınavına katılmış olmanız ve kpss yerleştirmelerinde tercih yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşlarında vekil öğretmenlik yapılabilmektedir. Bunun için ise ilgili kurumun iş ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.
Öğretmen atamaları ne kadar?
Ülkemizde her yıl 20-40 bin civarı öğretmen ataması yapılmaktadır. 2017 yılında en fazla sınıf öğretmenliği,Din Kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği ve özel eğitim öğretmenliği bölümlerinden atama yapılmıştır.

Öğretmen maaşları ne kadar?

2018 de öğretmen maaşları 3050 tl civarındadır.

Öğretmenlerin çalışma saatleri nasıl?

Öğretmenlikte çalışma saati ders olarak hesaplanmaktadır. Ek ders ücretleri alt başlıımızda daha detaylı olarak belirtilmiştir.

Öğretmenlikte ek ücret var mıdır?

Öğretmenlikte ek ücret vardır. Ek ücret ek ders olarak hesaplanmaktadır.Örneğin; Sınıf öğretmeni haftalık 12 saatte ek ders alır.Haftalık 20 derse girdiğinde 2 saatte fazladan yazılır.Toplamda haftalık 12+2 ek ders alır.Eğer nöbet tutarsa haftada 3 saat ek ders de nöbetten alır.Ancak nöbet ücreti haftada 1 kez verilir. Ek dersin saati 11 liradır

Özel sektörde öğretmen maaşları ve çalışma saatleri

Özel sektörde öğretmen olmak çalıştığınız kuruma göre oldukça iyi yada berbat olabilir. Eğer köklü bir kurumda çalışıyorsanız olanaklarınız ve maaşlarınız gayet iyi olacaktır. Ancak basit bir kurumda görev yapıyorsanız maaşlarınızın geç yatması eksik yatması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Öğretmen incelemesi

İyi bir ücret - 55%
İş garantisi - 25%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 95%
Stresin az olması - 55%
Uygun çalışma saatleri - 80%
Topluma faydalı bir iş olması - 60%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 30%
İşin toplumdaki saygınlığı - 65%
Başarı hissi vermesi - 30%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 10%
Yeni beceriler kazandırması - 2%
Kolay olması - 80%
Bol izin ve tatil süresi - 95%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 50%
Sorumluluk gerektirmemesi - 40%
İlginç bir iş olması - 10%

49%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir