Başlangıç / Sağlık ve Sosyal Hizmetler / Radyoloji Teknisyeni Nedir? Nasıl Radyoloji Teknisyeni Olunur? Radyoloji Teknisyen Maaşları?
Radyoloji Teknisyeni nedir? Radyoloji Teknisyeni maaşları ne kadardır? Radyoloji Teknisyeni nasıl olunur? Radyoloji teknisyeni alımları nasıldır? Radyoloji teknisyeni alımları taban puıanları ne kadardır? Radyoloji teknisyeni çalışma şartları nasıldır? Radyoloji teknisyeni görevleri nelerdir? Radyoloji Teknisyeni maaşları 2018? Radyoloji teknisyeni iş imkanı nasıldır? Radyoloji teknisyeni atamaları nasıl yapılır? Radyoloji teknisyeni şua izni varmı? Radyoloji teknisyeni Yıllık izni ne kadardır? Radyoloji Teknisyeni şua izni süresi ne kadardır? Radyoloji teknisyeni haftalık ve aylık çalışma saati ne kadardır? Üniversitelerde Radyoloji teknisyeni maaşları ne kadardır? Sağlık bakanlığında radyoloji teknisyeni alımları nelerdir? Radyoloji teknisyeninin alabileceği sertifikalar nelerdir?

Radyoloji Teknisyeni Nedir? Nasıl Radyoloji Teknisyeni Olunur? Radyoloji Teknisyen Maaşları?

Radyoloji Teknisyeni Nedir? Nasıl Radyoloji Teknisyeni Olunur? Radyoloji Teknisyen Maaşları?

Merhaba Arkadaşlar Bu konumuzda sizler için radyoloji teknisyeni ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Konumuzda ele alacağımız başlıklar şunlardır;
Radyoloji Teknisyeni nedir? Radyoloji Teknisyeni maaşları ne kadardır? Radyoloji Teknisyeni nasıl olunur? Radyoloji teknisyeni alımları nasıldır? Radyoloji teknisyeni alımları taban puıanları ne kadardır? Radyoloji teknisyeni çalışma şartları nasıldır? Radyoloji teknisyeni görevleri nelerdir? Radyoloji Teknisyeni maaşları 2018? Radyoloji teknisyeni iş imkanı nasıldır? Radyoloji teknisyeni atamaları nasıl yapılır? Radyoloji teknisyeni şua izni varmı? Radyoloji teknisyeni Yıllık izni ne kadardır? Radyoloji Teknisyeni şua izni süresi ne kadardır? Radyoloji teknisyeni haftalık ve aylık çalışma saati ne kadardır? Üniversitelerde Radyoloji teknisyeni maaşları ne kadardır? Sağlık bakanlığında radyoloji teknisyeni alımları nelerdir? Radyoloji teknisyeninin alabileceği sertifikalar nelerdir? Gibi konuları sizler için araştırdık konumuzda gördüğünüz eksik ve eklenmesini istediğiniz konuları bizlere mesaj yada yorum olarak bildirebilirsiniz ayrıca kendi mesleğiniz ile ilgilide bilgileri bizler ile paylaşarak Gelecek nesillere faydalı olabilirsiniz. Konumuzu okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyor ve değerli yorumlarınız ile bizlere destek olmanızı temenni ediyoruz.

Radyoloji Teknisyeni Nedir?

Radyoloji Teknisyeni, Doktorların talep ettiği doğrultuda hastaların ultrason, MR (Manyetik Rözanans), BT (Bilgisayarlı Tomografi), Röntgen gibi teşhis işlemlerini ve x ışınları ile yapılan tedavileri yapan ve organize eden yetkililere radyoloji teknisyeni ünvanı verilir.

Radyoloji Teknisyeni Nasıl Olunur?

Radyoloji Teknisyeni olabilmek için orta öğretim kurumlarının / sağlık meslek liselerinin Radyoloji Teknisyenliği ölümlerini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Ancak belirtmek isteriz ki Sağlık meslek liselerinin radyoloji teknisyenliği bölümü 2011 yılı öncesinde yaygın iken 2010 yılında çıkan bir kanun ile radyoloji teknisyenliği bölümlerinin çoğu hemşirelik bölümü olarak değiştirilmiş olup günümüzde oldukça az radyoloji teknisyenliği bölümü mevcuttur.

Radyoloji Teknisyeni Alımları Nasıldır? Radyoloji Teknisyeni Atamaları Nasıl Yapılır?

Radyoloji Teknisyenliği bölümünün alımları oldukça düşüktür. Özellikle son yıllarda devlet hastaneleri ve özel hastaneler teknisyen alımlarını iyice azaltmış ve puanları 83 ün altına düşmemiştir. En düşük Radyoloji teknisyeni atama puanı İstanbul ilimize yapılmıştır.

Radyoloji Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıldır?

Radyoloji Teknisyenlerinin özel hastanelerde çalışma süreleri oldukça fazladır. Bazı hastanelerde aylık 210 saat, bazı hastanelerde ise  aylık 240 saate kadar yükselmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinde) ise radyoloji teknisyenleri haftalık 35 saat (aylık 140 saat) çalışmaktadırlar.

Radyoloji Teknisyeni Şua İzni Hakkı? Radyoloji Teknisyeni Yıllık İzin Hakkı Ne Kadardır? Radyoloji Teknisyeni İzin Hakları Nelerdir?

Radyoloji Teknisyenlerinin Şua izni süresi yılda 1 aydır. Radyoloji Teknisyenlerinin yıllık izin süresi, özel hastanelerde 15 gün, Kamu kuruluşlarında (Sağlık bakanlığı’ na bağlı hastaneler ve Üniversite hastaneleri) ise 20 gündür. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Sözleşmeli personellerin yıllık izin hakkı, doğum izni hakkı, babalık izni hakkı evlilik izni hakkı gibi tüm izin haklarındaki detaylı bilgiye BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Radyoloji Teknisyeni Maaşları Ne Kadardır?

Radyoloji Teknisyeni Maaşları Özel Hastanelerde ve Kamu kurum ve kuruluşlarda oldukça fark etmektedir. Kamu kurumları çok fazla alım yapmaması nedeni ile özel işletmeler çalışanlara baskısını arttırmakta ve maaşları oldukça düşürmektedir. Radyoloji Teknisyenlerinin kamuda maaşları ise 4/A, 4/B ve 4/D (Eski adı ile taşeron) sözleşmeli personellere göre değişiklik göstermektedir.

Özel Hastaneler ve Özel İşletmelerde Radyoloji Teknisyeni Maaşları?

Radyoloji Teknisyeni alımlarının düşük olmasını ve iş ihtiacı olan radyoloji teknisyen sayısının fırsat bilen özel hastane sahipleri ve çeşitli işletmeler radyoloji teknisyenlerine 1600 – 1800 TL arasında maaş vermektedir. Hatta bu tarz işletmelerin çoğu eleman ihtiyacını İş kur aracılığı ile karşılayarak o ücreti de 6 ay boyunca iş kura ödettirmektedirler.

Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinde Radyoloji Teknisyeni Maaşları Ne Kadardır?

Kamu kurum ve kuruluşlarında maaş düzenlemeleri genel olarak eğitim düzeyine göre belirlenmektedir. Çalışılan birim, çalışılan kurum, çalışılan kurumun yoğunluğu gibi etkenler performans ücretlerinde farklılık oluşturmakta ve her kurumda maaşlar farklılık gösterebildiği gibi bu farklılıklar 300 ila 500 TL arasında değişmektedir. Sağlık Bakanlığında ve Üniversite hastanelerinde 4 / B kadrolu Radyoloji Teknisyeni maaşları 3500 – 4000 TL arasında değişmektedir. Evlilik durumu, çocuk sayısı, çalıştığınız yıl gibi etkenler. maaşınızı 3500 TL den 4000 TL ye kadar yükseltebilmektedir. Bu maaş bilgisi Atatürk üniversitesinde 4/B li çalışan bir Radyoloji Teknisyeninden alınmıştır.  4/A kodrolu radyoloji teknisyeninde ise bu ücretler 100-200 TL daha fazla olmaktadır. Üniversite Hastanelerinde çalışan taşeron (son yapılan düzenleme ile 4/D kadrolu işçi) Radyoloji Teknisyenlerinin maaşları ise 2250 TL civarındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir