Başlangıç / Toplumsal ve Kişisel Hizmetler / Sosyolog Nedir? Nasıl Sosyolog Olunur?

Sosyolog Nedir? Nasıl Sosyolog Olunur?

Meslek incele ekibi olarak bugün sizler için sosyolog ile ilgili bilgileri toparladık. Bu makalemizde sosyolog ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğinize inanıyoruz konumuzda gördüğünüz eksikleri bizlere bildirmekten çekinmeyin.

Sosyolog Nedir? Ne iş Yapar?

Birbiriyle yaşamak zorunda olan biz insanoğlunun en büyük sorunlarından biri olan insanlar arası ilişkiler konusunda araştırmalar yapan sosyoloji bilimi, toplulukların ve kurumların geçmişini, ne şekilde ilerleyeceği, birbiriyle olan ilişkilerini inceler. Oluşan sorunları, çözmeye çalışmakla beraber ortaya çıkan verileri de analiz ederek insanların durumlara karşı verdiği tepkileri de değerlendirmektedir.
Sosyoloji bilimi insan topluklarını üzerinde ciddi araştırmalar yapılarak bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgiler ışığında topluluklara yön vermektedir. Bu sayede ortaya çıkacak sorunları kolay bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır. Sosyoloji bilimi eğitimi almış ve başarılı ile belirlenen programları bitirmiş kişiye de sosyolog denir.

İnsanoğlunun en büyük sorunlarından oluşan ön yargılar, kültürel alışkanlıklar, bilimsel olmayan inanışlar konusunda davranışları inceler ve çözüme kavuşturmaya çalışır. Bununla beraber sosyoloji bilimi eğitimi almış bir sosyolog, insan ve insan topluluklarının bu sorun ve yaşanan olaylara karşı yeni bir oluşum içerisinde çözüm bularak, oluşacak sorunların önüne geçmesini hedefler.
Bugün gelişen teknoloji ve her eve ulaştırılan internet üzerinden sosyologlar tarafından yeterli bilgiler alınarak kişilerin alışveriş, yaşam biçimleri analiz edilerek kişilerin yapısına uygun reklamlar çıkartarak onların ilgisi çekilebilmektedir. Bunun yanında köklü firmalar bünyelerinde çalıştırdığı bu kişiler ile firma üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek özellikle satış yapacakları pazarlar için bir analiz oluşturarak, hükmetmek istediği toplumların yapısına uygun olarak firma stratejisi hazırlarlar ve bu hazırlıklara uygun olarak da başarılar elde edebilirler.

Sosyoloğun Görevleri Nedir?

İnsan topluluklarının değerlerini, kültürlerini, yaşayış tarzlarını inceler.
Gelişen toplumsal olayları, aile yapılarını inceleyip, bilimsel bir metotla bilgileri toplayıp düzenlemelidir.
Çalıştığı birimde toplayıp, derlediği bilgileri bulunduğu yönetici veya birime ulaştırmak.

Sosyologlar Nerelerde Çalışırlar?

Verilerin toplanıp, analiz edilip bilgisayar tarafından raporlanması gibi işlemler yapan sosyologlar genellikle ofis ortamında çalışmaktadırlar. Ayrıca araştırma yapan büyük firmalarda iş bulabilmekle beraber Devlet Planlama Teşkilatında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gibi kadrolarda çalışabilmektedirler.

Sosyolog olmak isteyen bir kişi, mutlaka insan ve toplulukların yapılarına, değerlerine ve kültürlerine ilgi duymalı, meraklı bir araştırma statüsünde sürekli araştırmalar yapacak özene sahip olmalıdır. Olaylar ile bağlantı kurarak, bireyler ile iyi iletişim kurabilecek bir düzeyde olmalıdır.

Sosyolog Olmak için Hangi Bölm Okunmalı? Sosyolog Olmak İçin Gereken Eğitim Şartı
Sosyolog olabilmek için Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden bazı bölümleri bitirmeniz gerekmektedir. Üniversitelerde bulunan edebiyat ve fen fakültelerinde bulunana sosyoloji bölümünden eğitim alarak, sosyolog olunabilmektedir.

Sosyolog Mesleğinde İlerleme / Nasıl Yükselebilirim?
Sosyologlar mesleğinde Unvan derecesini arttırmak gerek kendini geliştirmek gerek eğitim düzeyini arttırmak gerekse maaşını yükseltmek için yüksek lisans yaparak, öğretim görevliliği, doktor öğretim görevliliği, doçentlik, profesörlük ve ordinaryus olarak kendilerini geliştirebilirler.

Sosyolog Maaşları 2018? Sosyolog Maaşları Ne Kadar?
Kamuda Sosyologların çok fazla bir geliri olduğunu söyleyemeyiz yeni mezun olmuş bir ekonomistin maaşı 3500-4500 TL arasındadır ancak eş durumu, görev yeri, çocuk sayısı gibi etkenlerle maaşınız biraz daha artabilir. Özel sektörde ise Sosyologların özel sektörde çalışma alanları oldukça dar ve kısıtlıdır.

Sosyolog nedir? Sosyolog ne iş yapar? Sosyolog atamaları? Sosyolog maaşı? Sosyolog maaşları? Sosyolog alımları? Sosyolog taban puanları? Sosyolog iş ilanları? Nasıl sosyolog olunur? Sosyolog olmak için gereken özellikler nelerdir? Sosyolog olmak için hangi bölümü okumalı? Sosyolog olarak atanmak? Sosyolog olmak için gerekenler? Sosyolog olma şartları? Sosyolog alımı 2018

Sosyolog incelemesi

İyi bir ücret - 56%
İş garantisi - 52%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 70%
Stresin az olması - 44%
Topluma faydalı bir iş olması - 76%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 74%
İşin toplumdaki saygınlığı - 37%
Başarı hissi vermesi - 64%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 50%
Yeni beceriler kazandırması - 54%
Kolay olması - 37%
Bol izin ve tatil süresi - 47%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 33%
Sorumluluk gerektirmemesi - 33%
İlginç bir iş olması - 67%

53%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir