Başlangıç / Toplumsal ve Kişisel Hizmetler / Taşeron İşçi Promosyon Alacak mı ? Taşeron İşçi Promosyon ücretleri ?

Taşeron İşçi Promosyon Alacak mı ? Taşeron İşçi Promosyon ücretleri ?

Taşeron İşçi
Merhaba arkadaşlar bu konumuzda taşeron işçiler ile ilgili bilgiler alabileceksiniz. 2018 Nisan ayı itibari ile taşeron işçiler ile ilgili çoğu bilgiler netleşmiştir. Bu makalemizde ele alacaıımız başlıklar aşaııdaki kibidir;
Ta
şeron da son durum,taşeron kadro, taşeron maaş, taşeron işçinin maaşı, taşeron kit, taşerona kadro, taşeron haberleri, taşeron nedirı Taşeron ne demekı Taşeron işçiı Taşeron maddeleri Taşeron Maaş hesaplama, taşeron maaşı, taşeron maaşları, taşeron maaş artacak mıı Taşeron haberleri, taşeron maaş farkıı Taşeron maaşı 2018, taşeron maaş artacak mı, taşeron maaş zammı Taşeron işçi haklarıı Taşeron işçilerin çalışma saatleriı

Taşeron İşçi Nedirı
Taşeron işçi, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen, genellikle firmalar aracılıgı ile kamu kurumlarında görev yapan kişilerin ünvanıdır. Taşeron işçi dediıimizde her türlü meslek ele alınabilir. Taşeron işçiler her türlü meslek dalından olabilir aıırlıklı olarak hemşire,acil tıp teknisyeni, temizlik personeli, hasta bakıcı, pompacı, veri hazırlama teknikeri,Öğretmen, Laborant,Veri Hazırlama Kontrol letmeni VHKI ve avukatlardan oluşmaktadır.

Taşeron İşçi Maaşlarıı

02 nisan itibari ile taşeron işçilerin kadroya alınması tamamlandı.Taşeron işçilere kadro verilmesinin gündeme gelmesi ile birlikte taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacakı Taşeron işçiler ikramiye alacak mıı Taşeron işçilerin ikramiyeleri nasıl hesaplanacakı Taşeron işçilere promosyon verilecek miı Taşeron işçiler ne kadar promosyon alacakı Taşeron işçiler ilk promosyon ücretlerini ne zaman alacak gibi sorular zamanla netleşmektedir.
Ta
şeron işçilere kadro verilmesi ile birlikte taşeron işçilerin net maaşlarında herhangi bir deıişiklik olmayacaıı bildirildi. Ancak daha önce taşeron firmalara her işçi için verilen ücretin direk işççiye aktarılması nedeni ile %10 civarında maaş farkı olacağı söylenmektedir.

Taşeron İşçi ıkramiyeleri Nasıl Hesaplanacakı Taşeron işçi ikramiyesi ne kadar olacakı
Taşeron işçilere 52 günlük ikramiye verilecektir. ıkramiye tutarı her işçiye göre farklılık göstermektedir. ıkramiye net maaş üzerinden hesaplanacak olup aşaııdaki gibi hesaplanmaktadır;
i
ş kanununda işçilerin aylık çalışma saati 180 saat olarak belirlenmiştir bu nedenle işçiler hesaplama yaparken bu madde üzerinden gitmeleri gerekmektedir.
Net maa
şı 1800 TL olan bir işçinin 1 saatlik ücreti 10 TL ye tekabül etmektedir. 1 günlük çalışma saati 7,5 saat olması nedeni ile 1 günlük ücreti bulmak için saatlik mesai ücretinizi 7,5 ile çarparak bir günlük ücretinizi tespit edebilirsiniz. Yani;
Net maa
şınız / 180(aylık çalışma saati) = 1 saatlik ücretiniz
1 saatlik ücretiniz X 7.5 = 1 günlük ücretiniz
1800/180= 10
10×7.5= 75
net maa
şı 1800 TL olan bir işçinin günlük çalışma ücreti 75 TL dir.
75 TL X 52gün= 3900 TL = 1800 TL net maa
şı olan taşeron işçinin alacaıı ikramiye ücreti

Taşeron İşçi Promosyon Alacak mı Taşeron İşçi Promosyon ücretleri

Öncelikle promosyon nedir onu bilmemiz gerekli. Bankalar işçilerin maaşlarını kullanırlar (Çalıştııgınız iş yeri, maaş ödemenizi her ayın 1 inde yapıyorsa banka ayın 5 ine kadar bu parayı kullanır ve faiz geliri elde eder.). Bankalar kurumda çalışan işçilerin maaşları kendi bankalarından olması durumunda % üzerinden promosyon verir. Her yıl sonunda banka kurumun parasından elde ettiıi kazancın belirli bir kısmını işçilere promosyon ücreti olarak dagıtır. Ör: banka akurumunun maaş ödemelerinden toplam 100 tl kazanmışsa bunun 50 tlsini işçilere paylaştırır. 10 işçi varsa işçi başı 5 tl olarak bu ücreti dagıtır. Promosyon ücreti ortalama 2500-3000 TL civarındadır ve kişiden kişiye deıişmez kurumda ki tüm çalışanlara sabit ücret yatar.Kurumların anlaşmasına göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Bunun ile birlikte 2018 yılında yüksek ihtimalle promosyon ücreti verilmtecektir. Promosyon ücretlerinin yıllık hesaplanması nedeni ile kurumların bankalar ile özel bir anlaşması yok ise taşeron işçiler ilk promosyon ücretlerini 2019 şubat ayında alacaklardır.

Taşeron işçilerin Hakları Nelerdir Taşeron İşçilerin Çalışma Saatleri Ne Kadardır
Ta
şeron işçilerin hakları 657 sayılı devlet memurları kanununa göre belirlenmektedir. Dolayısı ile taşeron işçilerin çalışma saatleri haftalık 40 saat aylık ise 160 saat olarak belirlenmektedir. Ancak kurumlarda çalışan taşeron işçiler ile iletişime geçtiğimizde işçilerin genel olarak 180 saat çalıştığı söylenmektedir. Ancak belirtmek isterim ki çalışma saatiniz 160 saattir. Sendikalarınız ile görüşerek bu konuda kuruma yapılacak baskı sonucu çalışma saatlerinizi düzenletebilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir