Başlangıç / Çevre / Antropoloji Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları

Antropoloji Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları

Merhaba Arkadaşlar meslek incele ekibi olarak bugün sizlere Antropoloji mühendisliği ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Mühendislik fakülteleri içerisinde en az tercih edilen birimlerden bir tanesi Antropoloji mühendisliğidir. Üniversite sınavlarının yaklaşması ve lise son sınıf öğrencilerinin tercihlerine başlamadan önce en fazla merak edilen sorulara sizler için ulaşmaya çalışıyoruz. Konumuz ile ilgili gördüğünüz eksiklikleri ve olmasını istediklerinizi bizlere bildirmekten çekinmeyin.

Antropoloji Nedir?

Antropoloji, kısaca tanımı insan bilimidir. İnsanı araştırıp inceleyen bilimin adıdır. Antropoloji kendi içinde alt bölümlere ayrılır Antropolojinin alt dalları şunlardır;
-Fiziksel-biyolojik antropoloji
-Sosyokültürel antropoloji
-Arkeolojik antropoloji
-Lingüistik antropoloji

Antropoloji Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları

Antropoloji mühendisliği henüz Türkiye’de bilinmeyen ancak disiplinler arası çalışmalarda sıklıkla kullanılan bir meslek dalıdır.Antropoloji mühendisliğinin pek bilinmemesine rağmen çalışma alanları oldukça geniştir. Antropoloji alanı ve mühendisliğin birleşiminden oluşan yepyeni bir çalışma alanıdır. Doğrudan bu isimle anılan meslek olmamakla birlikte antropoloji alanında ileri lisansüstü eğitim alanlar mühendislik çalışmalarında bulunabilmektedir. Bahsedilen mühendislik dalı antropoloji alanında elde edilen verilerin, insanlıkla ilgili tüm donelerin mühendislik alanında kullanılmasıyla görevlidir. Örnek vermek gerekirse antropolojik araştırmalarda bir toplumun yaptığı alet edevat yeni mühendislik projelerine yön veriyorsa bu çalışma şekli antropoloji mühendisleri tarafından yürütülmektedir.Antropoloji mühendislerinin kamuda ve özel sektörde oldukça geniş bir çalışma alanları ve kurumları vardır bunları kısaca sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;
Kültür ve Turizm Bakanlığı kurum ve kuruluşlar (HAGEM, müzeler vb.)
Devlet Planlama Teşkilatı
Türkiye İstatistik Kurumu
TRT vb. kurumlarda sosyal araştırmacı
Araştırma şirketleri
Basın-yayın kuruluşları
Ergonomi alanında çalışma yapan kuruluşlar (fiziki antropologlar için)
reklam şirketleri
İnsan kaynakları
Stratejik pazarlama
Müşteri hizmetleri
Halkla ilişkiler departmanları

Antropoloji Mühendisliği İş Olanakları

İleri araştırmalar ve mühendislik çalışmaları gerektirdiğinden antropoloji mühendisliği daha çok üniversitelerde iş imkanı bulan bir meslektir. Bunun dışında devlet eliyle yaptırılan kapsamlı araştırma projelerinde, kültür- sanat konulu ileri yetkinlik isteyen projelerde de iş imkanı bulunmaktadır. Özel sektörde yüksek bütçelerle çalışan projelerde görev alınabilmekte birlikte, bu çalışma alanları daha çok yurt dışı merkezli olmaktadır. Bu nedenle de antropoloji mühendislerinin bulunduğu projeye göre kazançları değişmekte, sabit bir gelirleri de maalesef olmamaktadır. Son dönemlerde büyük şirketlerin insan kaynakları geliştirme birimleri de antropologlarla çalışmaya başlamıştır. Aslında bu iş de bir antropoloji mühendisliği işidir. Konusunda uzman mühendislerle çalışmak başarı yakalamaları açısından daha doğru olacaktır.

Antropoloji Mühendisi Nasıl Olunur?

Antropoloji mühendisliği her ne kadar disiplinler arası bir meslek olsa da aslında antropolojinin diğer bilim dallarıyla olan doğal ilişkisinden kaynak almaktadır. Bu nedenle Türkiye’de antropoloji mezunlarının lisansüstü eğitimde anabilim dalı olarak bu alanda eğitim almalarıyla mesleğe atılımı gerçekleşmektedir. Eğitim sürecinde lisansüstü düzeyde antropoloji ve aynı zamanda da mühendislik dersleri alan öğrenciler projelerde yer alarak mesleki yetkinlik kazanmaktadır. Bu meslekte ilerleyen dönemlerde akademik kariyer yapma fırsatı da yakalanabilmektedir. Daha çok akademik mecralarda antropoloji mühendisleri iş imkânı bulmaktadır.
Antropoloji Mühendisi Ne Kadar Kazanır? Antropoloji mühendisi maaşı 2018
Antropoloji mühendislerinin belirli bir maaşı olmamakla birlikte daha çok akademisyenler bu alanda çalıştıkları için 4500 TL üzerinde maaşa çalışmaktadırlar. Özel sektörde görev alanların maaşlarında ise belirli bir miktar belli değildir. İstihdam olanaklarının kısıtlı olması her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sıkıntılar yaratmaktadır.

Antropoloji Mühendisliği bölümü Taban Puanları 2017 – 2018

Üniversitelerin antropoloji mühendisliği bölümü, pek bilinmemesi ve iş sahasının da az olması nedeni ile kontenjanlarını dolduramayan bölümler arasında yer almaktadır. Bu nedenle taban puanlarını incelediğimizde 229 puanlara kadar düşmektedir.
Bu konumuzda değerlendirdiğimiz başlıklar şu şekildedir;Antropoloji nedir? Antropoloji alt dalları? Antropoloji mühendisliği dersleri, Antropoloji mühendisliği maaşları, Antropoloji mühendisliği nedir, Antropoloji mühendisi ne yapar, Antropoloji mühendisinin görevleri, Antropoloji mühendisi nasıl olunur, Antropoloji mühendisi maaşları, Antropoloji mühendisi iş ilanları, 2017 Antropoloji mühendisliği taban puanları 2018 , Antropoloji mühendisliği nedir? Antropoloji mühendisi nasıl olunur? Antropoloji mühendisi maaşları Antropoloji mühendisliği taban puanları 2017 2018 Antropoloji mühendisliği dersleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir