Başlangıç / Toplumsal ve Kişisel Hizmetler / Belediye Başkanı Nedir? Nasıl Belediye Başkanı Olunur?

Belediye Başkanı Nedir? Nasıl Belediye Başkanı Olunur?

Meslek incele ekibi olarak sizler için belediye başkanı ile ilgili her şeyi tek bir makalede toparladık. 2018 milletvekili ve başkanlık seçimlerinin ardından gözler belediye başkanlığı seçimlerine yöneldi. 2019 mart ayında yapılması planlanan belediye seçimlerinde belediye başkanı olmak isteyen adaylar şimdiden araştırma yapmaya başladılar. Her geçen gün heyecanı artan adaylarımızı bu seçimde neler bekliyor hangi şartlarla aday olabilecekler. Belediye başkanı seçilmeleri durumunda görevleri neler? Belediye başkanları ne zaman emekli olabilirler maaşları ne kadardır gibi tüm soruların cevaplarını makalemizde sizler için toparladık. Gelelim sırası ile sorularınızı cevaplamaya..

Belediye Başkanı Nedir? Belediye Başkanı Kimdir?

Belediye başkanı, illerde, ilçelerde ve beldelerdeki belediyelerin en üst makamında görev yapan, belediye seçimlerinde vatandaşların seçtiği yöneticileridir.

Belediye Başkanı Nasıl Olunur? Nasıl Belediye Başkanı Olurum?

Belediye başkanı olma şartlarını taşıyorsanız. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ‘ nun belirlediği başvuru tarihlerinde belediye başkanı adaylığı için Yüksek seçim kurulu (YSK)’ na başvuru yapmalısınız. Belediye başkanı adaylığınız YSK tarafından değerlendirilir ve olumlu sonuçlanırsa sizin için uzun ve zorlu bir süreçte asıl burada başlayacaktır. Bu sürecin adına seçim süreci yada aday tanıtım süreci diyebiliriz. Belediye başkanı adaylığınızı, aday olduğunuz tüm il, ilçe yada belde halkına duyurmalısınız. Tabi ki bu süreç eğer bir siyasi parti mensubu iseniz yada bir siyasi partinin belediye başkanı adayı iseniz sizin için oldukça kolaylaşacaktır. Çünkü; Parti çalışanları yada görevlileri tarafından çalışma listeniz hazırlanacak ve maddi giderlerinizin çoğu hatta duruma göre hepsi parti tarafından karşılanacaktır. Ancak kendi başınıza belediye başkanı adayı olmuşsanız maddi giderleriniz oldukça fazla olacaktır. Pankart ücretleri, broşür ücretleri, reklam ücretleri, vs tüm tanıtım ücretlerini kendiniz karşılamalısınız. Ayrıca tanıtım çalışmalarınıza başlamadan önce uzun bir mesai yapıp çalışma planınızı oluşturmalısınız. Tanıtım süreci sadece maddi olarak zorlu bir süreç değildir elbette. Uykusuz geceler ve sabahtan akşama kadar esnaf gezmeleri, ev gezmeleri yapmanız gerekecektir. Buda fiziki zorlukların başlangıcıdır. Girmediğiniz sokak, adınızı duymayan bir insan dahi kalmamalı tabiri caizse. Halk tarafından bilinmeyen ancak belediye başkanlarının ve çevrelerinin bildiği en önemli en büyük zorluklardan birisi ise tehditlerdir. Belediye başkanı adayı olmamanız için, adaylıktan çekilmeniz için, hatta ilerleyen süreçte istifa etmeniz için çeşitli kesimlerden tehditler alabilirsiniz. Bu zorlukların hepsini göze alır, halka kendinizi iyice tanıtır ve düşüncelerinizi benimseyebilmelisiniz. Yerel seçimlerde belediye başkanı olarak seçilebilirsiniz. Makalemizi okuyan adaylarımız varsa biz sizi destekliyoruz. Umut ediyoruz ki belediye başkanı olmanız durumunda bizlere bildirirsiniz ve bizleri mutlu edersiniz. Aday olmanız durumunda bizlere bildirim yaparsanız sizlerin tanıtımı için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Belediye Başkanı Olma / Olabilme Şartları Nelerdir 2018? Belediye Başkanı Seçilme Şartları Nelerdir? Belediye Başkanlığı Şartları? Belediye Başkanı seçilme şartları Nelerdir?

Belediye başkanı olabilmeniz için bazı şartlar vardır. Bu şartlar Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenmektedir. Belediye başkanı olma şartlarına uyuyorsanız ancak belediye başkanı adaylığı başvurunuz YSK tarafından onaylanır. Belediye Başkanı Adaylık şartlarını taşımıyorsanız belediye başkanı olamayacağınız için adaylığınızda kabul edilmeyecektir. Yüksek Seçim Kurulunun Belediye başkanı adaylığı için aradığı şartları maddeler halinde paylaşalım.

• Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmalısınız,
• A25 yaşınızı doldurmuş olmalısınız,
• Belediye başkanı olmak istediğiniz il, ilçe yada beldede en az 6 (altı) aydır ikamet ediyor olmalısınız
• Askerlik Hizmetini tamamlamış yada askerlikten muaf olmalısınız.
• En Az ilkokul Mezunu Olmalısınız.

Kimler Belediye Başkanı Olamaz?

• İlkokul mezunu olmayanlar belediye başkanı olamazlar
• Kısıtlılar belediye başkanı olamazlar
• Askerlikle ilişiği olanlar belediye başkanı olamazlar
• Kamu hizmetinden yasaklılar belediye başkanı olamazlar
• Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar belediye başkanı olamazlar
• 25 Yaşını Doldurmamış olanlar belediye başkanı olamazlar
• Daha önce belediye başkalığı yapmış ve görevden alınmış bir kişi tekrar belediye başkanı olamaz (2017 yılında yapılan bir değişikliktir.)

Belediye Başkanlığı İçin Eğitim Şartı Var Mı?

Belediye Başkanı olabilmeniz için eğitim şartı az da olsa vardır. 2019 yıllında yapılacak olan yerel seçimlerde adaylık şartı olarak en az ilkokul mezunu olma şartı mevcuttur.

Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir?

Belediye Başkanının görevleri oldukça fazladır. Bunlardan en önemlilerini sizler için maddeler halinde sıralayalım.
1. Belediye kuruluşlarında görev yapan kişileri ve teşkilatları organize etmek.
2. Belediye bütçesini takip etmek, gider ve gelirleri düzenlemek.
3.Resmi Törenlerde ve davetlerde Belediyeyi temsil etmek (Belediye başkanı şahsen katılamasa da yerine birini görevlendirmelidir.)
4. Belediye encümenine başkanlık yapmak.
5. Belediye meclisinde alınan kararları takip etmek ve uygulamak.
6. Belediye bağlı iş yerlerini ve işletmeleri denetlemek.
7. Görev yaptığı il, ilçe, belde halkının ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapmak, refah düzeyini arttırmak.
8. Görev yaptığı il, ilçe, belde için yapılacak yatırım önerilerini milletvekillerine bildirmek, yapılması için gerekli plan ve projeyi hazırlatmak

Belediye Başkanı Maaşı Ne Kadardır? Belediye başkanı Maaşları 2018?

Belediye başkanları görev yaptıkları il, ilçe, belde ye göre maaş almaktadırlar. Bu sebeple belediye başkanlarının maaşları çok değişiklik göstermektedir. 2018 Yılı itibari ile belediye başkanlarının maaşları şu şekildedir;

On Bin nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 7.7 bin Türk Lirası• Elli Bin nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 8.8 bin Türk Lirası
• Yüz bin nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 11 bin Türk Lirası
• İki yüz Elli bin nüfuslara kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 12 bin Türk Lirası
• Beş yüz bin nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 14 bin Türk Lirası
• Bir milyon nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 16 bin Türk Lirası
• İki milyon nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 20 bin Türk Lirası
• İki milyondan fazla nüfusa kadar olan bölgelerde Belediye Başkanı Maaşları 24 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadırlar.

Belediye Başkanlığı Görev Süresi Ne Kadardır? Belediye Başkanı Nasıl Emekli Olur?

Belediye Başkanlığı görev süresi her seçilme için beş yıldır ancak her 5 yılda bir seçimlerde belediye başkanı olabileceğiniz için 30 Yıl Bile belediye başkanlığı yapabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için Hizmet yılınızın ve Emeklilik yaşınızın dolmuş olması gerekmektedir.
Bu konumuzda sizler için Belediye Başkanı nedir, nasıl belediye başkanı olunur, belediye başkanı maaşları ne kadardır, belediye başkanı maaşları 2018, belediye başkanı olma şartları nelerdir, belediye başkanı olmak için gerekli şartlar, belediye başkanı nasıl olunur, belediye başkanı eğitim şartı? Belediye başkanı emeklilik şartları, belediye başkanı kimdir, belediye başkanının görevleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sunduk umarız konumuz sizler için yararlı olmuştur. Konumuzda gördüğünüz eksik ve hataları bizlere sunmaktan çekinmeyin. Görüş Öneri ve şikayetlerinizi dilerseniz yorum olarak dilerseniz de iletişim bilgilerimizden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir