Başlangıç / Genel / Sendikacı Nedir? Nasıl Sendikacı Olunur?👍

Sendikacı Nedir? Nasıl Sendikacı Olunur?👍

Bu konumuzda sizlere sendikacılığın ne demek olduğundan ve nasıl sendikacı olunacağından bahsedeceğiz. Aslında her ne kadar Sendikacı diye tanımlasak ta bu soru aslen sendika yetkilileri nedir? Nasıl sendika yetkilisi olunabilir olmalıdır. Ancak toplumumuz genel olarak sendikacı olarak bildiği için sendikacı nedir diye başlık atmak daha mantıklı geldi diyebiliriz. Bu konumuzda ele alacağımız başlıklar şu şekilde olacaktır;
-Sendika Temsilcisi Nedir? Nasıl Sendika Temsilcisi Olunur?
-Sendikada Müdür yardımcısı nasıl olunur?
-Sendika Şube Başkanı Nedir? Nasıl Sendika Şube başkanı olunur?
-Sendikacı Maaşları Sendika Yönetici Maaşları Ne Kadar?

Sendika Temsilcisi Nedir? Nasıl Sendika Temsilcisi Olunur?

Sendika temsilcisi, sendikaların yetkili oldukları iş yerlerinde üye kayıtlarını ve sorunları çözmesi için görevlendirilen kişilerdir. Sendika temsilcisi olmak için herhangi bir sendikada göreve hazır bekliyor olmanız yeterlidir. Sendika temsilcileri genellikle iş yerinde çalışanlar arasından elini taşın altına koymayı göze alan kişilerden oluşur. Ne demiş ünlü şair ” Ben yanmazsam Sen yanmazsan Nasıl Çıkar karanlıklar aydınlığı” Sendika temsilcileri de bu şuurda insanlardan oluşmaktadır desek mübalağa etmiş olmayız. Sendika temsilcileri, yaptıkları iş yada çalışmalar karşılığında herhangi bir ücret almazlar. Bunun yerine haftada 4 saat olmak üzere kurumda ücretli izinli sayılırlar ve haftada 10 saatten fazla kurum çalışanlarına sendikaya girmelerinin faydalarından bahsederek üye kazanmaya çalışırlar.

Sendika Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur?

Sendikada Müdür Yardımcısı olmak için sendika için ciddi manada çalışıyor olmanız yada bunu göze almanız gerekmektedir. Sendikada müdür yardımcısı olabilmek için sendika şube başkanı yada siyasi tanıdıklarınız olmalı desek yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız. Sendika da müdür yardımcısı olabilmek için iş yerinizde de etkin olmanız gereklidir. Bunun ile birlikte sendika şube başkanları, müdür yardımcısı adaylarını ikna kabiliyeti yüksek ve kendini bu iş için adayacak elemanlardan seçerler. Eğer şube başkanını yoracak yada tüm sorunları çözmek için çalışacak biriyseniz kolay kolay sizi sendikada müdür yardımcısı yapmazlar çünkü günümüzde yöneticiler alt kademelerinin her zaman en itaatkar olmasını istedikleri gibi kendileri de güç karşısında boyun eğdiklerinde bu durumun aslında olağan bir şey olduğuna insanları inandırması için müdür yardımcılarını seçerken oldukça dikkat seçmektedirler.

Sendika Şube Başkanı Nedir? Nasıl Sendika Şube başkanı olunur?

Sendika şube başkanları sendikaların Genel merkezleri tarafından illerde başkan olarak görevlendirdiği kişilerdir. Genellikle siyasi tanıdıkları olanlardan yada kurumun bulunduğu ilde tanınmış isimlerden seçilirler.

Sendika Şube Başkanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sendika başkanlarının maaşları sendikalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Memur-sen de şube başkanı maaşları ortalama 10-12 bin TL olmasına karşın bazı sendikalarda bu fiyat 3,5 TL nin altına bile düşebilmektedir.

Sendikaların Gelirleri Nelerdir? Sendika Giderleri Nelerdir?

Sendikalar nereden gelir elde etmektedir sorusu birçok arkadaşımızın kafasına takılmaktadır. Nitekim sendikalar aylık kesinti yaparken de 3 ayda bir geri ödeme yaptığını dile getirmektedirler. Ancak durum biraz daha farklıdır. Sendikalar üyelerden kesilen aidatın bir kısmını şubeye bir kısmını ise genel merkezlerine paylaştırmaktadırlar. Sendikaların gelirleri kısaca üyelerden alınan aidatlardır. Giderleri ise Sendika ofisi, çalışanları, etkinlikleri üyelere verilen yemekler ve başkanın maaşı olarak sıralayabiliriz. Sendika şube başkanı maaşlarını yukarıda belirttik. Bunun haricinde personellere dilerse sendika maaş bağlayabilir ancak bunu genellikle yemek olarak ödemeyi tercih eder başkanlar.

Sendikacı Maaşları Sendika Yönetici Maaşları Ne Kadar?

Sendikacı maaşları sendikaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak Genellikle sendika şube başkanları ve ofis çalışanları haricinde hiç bir sendika yetkilisi maaş almamaktadır. Sendika şube başkanları maaşları memur-sen de 10-12 bin TL civarında iken Büro Emekçileri sendikasında 2018 kasım ayında en yüksek maaş 3,7 bin TL olarak belirlenmiştir. Bunun ile birlikte büro emekçileri sendikası çalışanların maaşlarını web sitesinde yayınlamakta ve sendikaya üye yada üye olmayan fark etmeksizin herkes bu evraklara ulaşabilmektedirler.

Sendika Temsilcileri Maaş Alıyor Mu?

Sendika Temsilcileri maaş alıyor mu sorusunun cevabını yukarıda da vermiştik aslında. Sendika temsilcileri maaş almazlar. Sadece haftada 4 saat izinli sayılırlar. Emin olun bu süreden çok daha fazlasında da insanlara sendikalı olmanın gereklerinden ve sendika çalışmalarından bahsederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir