Başlangıç / Kültür, Sanat ve Tasarım / Aktör Nedir? Nasıl Aktör Olunur?

Aktör Nedir? Nasıl Aktör Olunur?

Merhaba Arkadaşlar! Bugün sizlere aktör / aktörlük ile ilgili bilgiler vereceğimiz. Bu konumuzda Aktör ne demek? aktör ne iş yapar? Aktör nerede çalışır? Aktör nasıl olunur? Aktör maaşları? Aktör mesleği nedir? Aktör maaşı ne kadardır? Aktör mesleği hakkında bilgiler, aktör mesleğinin özellikleri Aktörlük nedir? Aktörler ne yapar? Aktör ne demek? Aktör nedir? Ve aktörlük mesleği ile ilgili bir takım bilgiler paylaşacağız.

Aktör Ne demek? Aktörlük Meslek tanımı? Aktörlerin özellikleri

Aktör kelime anlamı olarak erkek oyuncu demektir. İster tiyatro sahnesinde isterse dizi ya da sinemalarda görev alsın aktörün görevi senaryoya uygun olarak rejisörün verdiği rolü sahnede oynamaktır. Belirli bir yetenek gerektiren bu mesleği seçenler okullu ve alaylı olarak adlandırılan iki şekilde olabilmektedir. Bu şu demektir eğitim alarak bu işe başlayan oyuncuya okullu, yeteneğinin bir ajans tarafından keşfedilmesiyle mesleğe başlayanlara alaylı denilmektedir. Her iki durumda da yetenek ve eğitim oyunculuk için vazgeçilmez iki faktör olduğundan eksik yönler tamamlanmalıdır.

Aktörün Görevleri Nelerdir?

Hemen hemen bir sahne performansında aktör neler yapar bilmeyen yoktur. Ancak aktör olmak isteyenlere de hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Bahsedilen oyunculuk görevlerinin ilk aşaması senaryo dâhilinde verilen role adapte olmak, özellikle karakteri benimsemektir. Role adapte olduktan sonra verilen sufleleri, konuşma, tavır ve konuşma parçalarını kendi kafasından yorumlaması gerekmektedir. Tüm bunları yaptıktan sonra iyi bir aktör rolü oynayacağı alanı gezerek kontrol etmeli, tüm çalışmaların ardından senaryoyu ve replikleri ezberleyip sahnede oyunu en güzel şekilde canlandırmalıdır. İş akışına göre aktörün görevleri bu kadar olmakla birlikte bunları gerçekleştirirken makine, teçhizat ve kullanılması gereken objeleri kullanmak, iş sağlığı ve güvenliğine de dikkat etmek görevleri arasındadır.

Aktör Nasıl Olunur?

Her ne kadar aksi durumlar söz konusu olsa da aslında oyunculuk mesleği profesyonel işler standardında ve en az lisans eğitimi gerektiren alanlar içinde yer almaktadır. Bu nedenle mesleği yapmak isteyenlerin konuyla ilgili eğitim veren kuruluşlardan eğitim almaları şarttır. Ancak daha önceden oyunculuğa başladıysanız da ilerlemek için yine bazı kurslara katılmak, teknikler öğrenmek ilerisi için kişisel gelişiminize katkı sağlamaktadır. Bu konuda lisans eğitimi alıyorsanız dahi, iyi bir aktör olmak için eğitimleri tamamlamak, mutlaka aktif olarak bir tiyatroda oynamak ve keşfedebilmeniz durumunda dizi, sinema filmi gibi alanlarda küçük de olsa rolleri kabul etmek önemlidir.

Aktörler Ne Kadar Kazanıyor? Aktör / Aktörlük Maaşları Ne Kadardır?

Aktör aslında tüm oyuncular belirli sabit bir maaş kazanmamakta dırlar. Deneyimleri, oyunculuk yetenekleri, popülerlikleri ve tabi ki oynayacak yer bulup bulamamaları gelirlerini belirlemektedir. Çok değişken olmakla birlikte ünlü aktörlerin aylık maaşı 50.000 TL ile 1 milyon TL arasında değişirken, mesleğe yeni başlayan henüz ünlenmemiş aktörler 1.600 – 5.000 TL arasında kazanmaktadır.

Aktör incelemesi

İyi bir ücret - 84%
İş garantisi - 62%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 76%
Stresin az olması - 25%
Topluma faydalı bir iş olması - 38%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 28%
İşin toplumdaki saygınlığı - 58%
Başarı hissi vermesi - 83%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 28%
Yeni beceriler kazandırması - 49%
Kolay olması - 18%
Bol izin ve tatil süresi - 53%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 39%
Sorumluluk gerektirmemesi - 19%
İlginç bir iş olması - 62%

48%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir