Başlangıç / Kültür, Sanat ve Tasarım / Dekoratör Nedir? Nasıl Dekoratör Olunur?

Dekoratör Nedir? Nasıl Dekoratör Olunur?

Dekoratör Nedir? Nasıl Dekoratör Olunur?

Merhaba Arkadaşlar meslek incele ekibi olarak bugün sizler için dekoratör  ile ilgili tüm bilgileri paylaşacağız.Umarız bu konumuzda aklınıza takılan tüm soruların cevabına ulaşabileceksiniz.Konumuzda anlatacağımız dekoratörlük tiyatro dekoratörlüğüdür. Öncelikle sizlere dekoratörlüğün ne olduğunu anlatarak başlayalım.

Dekoratör denildiğinde ilk akla gelen şey dekorasyon yapan kişiler olsa da aslında bambaşka bir anlamı ve iş sahası bulunmaktadır. Kelime kökeniyle de paralel olarak tiyatro sahnesinin oyuna uygun olarak dekorunu hazırlayan ve sahne düzenlemesini yapan kişilere denilmektedir. Bu işi yaparken plastik ve estetik sanat dallarından mümkün olduğunca yararlanmaktadır.

Dekoratör Ne İş Yapar?

Tiyatro sahnesinin dekorasyonu ve oyuna göre düzenlenmesinden sorumlu bu meslek grubu mevcut alet ekipmanı kullanarak çalışırken aşağıdaki sıralamayı takip etmektedir.
1. Öncelikle tiyatroda sahne dekorasyonuyla ilgilenecek kişi senaryoyu okumak zorundadır. Çünkü sahne bu tiyatroya göre en gerçekçi ve aslına uygun olarak hazırlanmalıdır.
2. Senaryoyu okuyan dekoratör olayların geçtiği ortama ve döneme de sağdık kalmak adına dönemle ve gerçek olaylarla ilgili de araştırma yapmak zorundadır.
3. Senaryo okuması ve dönem araştırmasının ardından rejisörle konuşmaktadır. Bu konuşmalar doğrultusunda sahne çizimlerini yaparak dekorlara ait eskizler çizilmektedir.
4. Temel çizimlerini tamamlayan dekor uzmanı bu kez bilgisayar çizimlerini yapmakta, gerçeğine en yakın olan bu teknik çizimleri dekor hazırlama aşamasında yer alacak tüm personele dağıtmaktadır.
5. Gerektiğinde dekorları kendisi üretip kurmaları için görevlilere vermektedir. Kurulum aşamasında da sahne işçilerinin organizasyonunu yönetmekte ve kontrollerini yapmaktadır.
Dekoratör Olmak İçin Neler Yapılmalı?
Tiyatro sahnelerinin vazgeçilmez elemanlarından olan dekoratör estetik yönü güçlü, tasarımcı yaklaşımı bulunan ve organizasyon yönetme kabiliyeti olan kişidir. Bu özelliklere sahip olan herkes bu mesleği yapabilmektedir. Ancak tiyatro sahne dekoru yapımcısı nasıl olunur bu konuda net bilgi bulunmamaktadır. Çizim, eskiz gibi mimarlık ve tasarım konularına işinde yer verdiği için bu alanlarda eğitim almış olması mesleğini yapabilmesi için şarttır. Bu nedenle genellikle iç mimarlar, tasarımcılar, dekorasyon uzmanları ve bunun yanında da tiyatro eğitimi almış kişiler dekoratörlük yapmaktadır. Meslekle ilgili herhangi bir standart olmayıp maaşları oldukça değişkendir. Sahne sanatları ve iç mimarlıkla ilgili okulların bu konuda özel programları yüksek lisans düzeyinde açılmaktadır. Bu işi meslek olarak seçmek, eğitimini alarak profesyoneller arasında yer almak isteyenlerin yurt dışında kurslara katılması da önemli olmaktadır.

Dekoratör Olmak İçin Gerekli Eğitim Şartı Nedir?

Dekoratör olabilmek için 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin Sahne sanatları, sahne tasarımı veya plastik sanatlar bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.

Dekoratör olmak için Kpss Gerekli Mi? Kpss Şartı Var Mı?

Dekoratör olmak için bazı kurumlar kpss den 70 puan ve üzeri puan almanız şartı koşarken bazı kurumlar ise kendi bünyesinde yaptığı sınav sonucu alım yapmaktadırlar.

Dekoratör Alımı İlanlarına Nereden Ulaşabilirim? Dekoratör Alımı Yapan Kurumlar?

Dekoratör alımlarını devlet tiyatro salonları ve üniversiteler yapmaktadır. Bunun ile birlikte Film sektöründe de görev alabilirsiniz. Tabi film sektöründe görev almak için kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Dekoratör Maaşları 2018?

Dekoratör maaşları Özel sektörde 3000 TL den başlamakta ve yirmi bin Türk lirasına kadar yükselmektedir. Devlet kurumlarında / kamuda ise dekoratör maaşları 3500 TL den başlamaktadır. Ayrıca prim ve bölge gibi etkenler maaşlarınızı yükseltebilmektedir.

Dekoratör Bölümü Taban puanları 2017 – 2018?

Dekoratör bölüm boş kontenjanları mevcut olan bölümlerdendir. Dgs de ise taban puanlar 229 puan civarındadır.

Dekoratör nedir? Dekoratör maaşları? Dekoratör taban puanları? Dekoratör alımları? Dekoratör iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? Dekoratör alım şartları? Dekoratör kime denir? Dekoratör olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl dekoratör olunur? Dekoratör ne iş yapar? Dekoratör olmak? Dekoratör ne kadar maaş alır? Dekoratör maaşları 2018? dekoratör kursları? iç mimar ve dekoratör arasındaki fark? Dekoratörlük ile ilgili her şey?

Dekoratör incelemesi

İyi bir ücret - 51%
İş garantisi - 34%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 78%
Stresin az olması - 47%
Topluma faydalı bir iş olması - 50%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 74%
İşin toplumdaki saygınlığı - 34%
Başarı hissi vermesi - 54%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 55%
Yeni beceriler kazandırması - 49%
Kolay olması - 37%
Bol izin ve tatil süresi - 61%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 44%
Sorumluluk gerektirmemesi - 47%
İlginç bir iş olması - 54%

51%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir