Başlangıç / Spor ve Rekreasyon / Spor Antrenörü Nedir? Nasıl Spor Antrenörü Olunur?

Spor Antrenörü Nedir? Nasıl Spor Antrenörü Olunur?

Spor Antrenörü Nedir? Nasıl Spor Antrenörü Olunur?

Sporla uğraşanların ya da spor yapmayı, izlemeyi sevenlerin gözde mesleklerinden bir tanesi de spor antrenörlüğü dür. Genellikle en çok antrenöre ihtiyaç duyan spor dalları basketbol, futbol, atletizm ve bokstur. Spor antrenörü sadece spor müsabakaları için sporcuları yetiştirmekle görevli değildir. Aynı zamanda diziliş taktikleri, oyun stratejisi, takımda hangi alanda oyuncuya ihtiyaç duyulduğu ve oyuncuların sahada nerelerde bulunması gerektiğinin kararını da antrenörler vermektedir. Kısacası antrenörler takımlar ve sporcuların her şeyidir şeklinde bir tanımlama hiç de yanlış değildir.

Nasıl Spor Antrenörü Olunur?

Spor antrenörü olmak için bazı eğitimlerin şart olmasının yanında istenilen şartlar ülkelere göre değişmektedir. Resmi kurumlarca hazırlanan sertifika programlarına katılarak antrenör olunabilmekte birlikte son zamanlarda lisans düzeyinde profesyonel eğitim veren üniversiteler açılmıştır. Şunu belirtmek gerekir ki, spor altyapısına sahip olmak ya da spor yüksek okul ve fakültelerine gitmek antrenör olmak için şart değildir. Ancak gidilmesi bu konuda profesyonel eğitim alınması sizin daha çabuk amacınıza ulaşmanızda yardımcı olmaktadır. Her mesleğin uzmanları tarafından eğitim alınması çok daha etkilidir. Spor antrenörü yetiştiren kurslar ülkemizde TFF tarafından antrenörlük kursu adı altında açılmaktadır. Kursun sonunda başarılı olmanız durumunda ‘TFF Grassroots Gönüllü Lideri lisansı’ almaya hak kazanılmaktadır. Ancak bu profesyonel olmanız açısından yeterli olmamaktadır. Bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenlerin ayrıca UEFA tarafından açılan UEFA B, A ve PRO kurslarından bu lisansları almış olmaları şarttır. Ayrıca adayların mesleğin gerektirdiği özellikleri de taşıması gerekmektedir. Bu özellikler iletişim becerileri kuvvetli, mesleği yapmaya engel sağlık problemi olmaması, eğitim verme yeteneklerinin olması, yeniliklere açık bir kişiliğe sahip olmaları, yabancı dil bilgisine sahip olması şeklinde sıralanabilmektedir.

Spor Antrenörü Ne Kadar Kazanıyor? Spor Antrenörü Maaşları 2018?

Spor antrenörü mesleğini yapan kişilerin aylık gelirleri kaçıncı kademe antrenör oldukları ve meslekte kaçıncı yılını icra ettiklerine göre belirlenmektedir. Antrenörlük 5 kademeden oluşmaktadır. Bunlardan ilki yardımcı antrenörlük olup en üstteki seviyede de teknik direktörlük bulunmaktadır. Kazanılan aylık gelir 7.000 TL civarından başlayıp kıdem aldıkça çok fazla miktarlara ulaşabilmektedir. Dünyaca ünlü 5. Seviye antrenör olan teknik direktörler 6 milyon dolar rakamı bulmaktadır.

Spor Antrenörlüğü nedir? Spor Antrenörlüğü maaşları? Spor Antrenörlüğü taban puanları? Spor Antrenörlüğü alımları? Spor Antrenörlüğü iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? Spor Antrenörlüğü alım şartları? Spor Antrenörlüğü kime denir? Spor Antrenörlüğü olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl Spor Antrenörlüğü olunur? Spor Antrenörlüğü ne iş yapar? Spor Antrenörlüğü olmak? Spor Antrenörlüğü ne kadar maaş alır? Spor Antrenörlüğü maaşları 2018? Spor Antrenörlüğü kursları?Spor Antrenörlüğü lük ile ilgili herşey? Spor Antrenörlüğü görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir