Başlangıç / Spor ve Rekreasyon / Futbol Hakemi Nedir? Nasıl Futbol Hakemi Olunur?

Futbol Hakemi Nedir? Nasıl Futbol Hakemi Olunur?

Futbol Hakemi Nedir? Nasıl Futbol Hakemi Olunur?


Merhaba Arkadaşlar meslek incele ekibi olarak bugün sizlere futbol hakemliği ile ilgili tüm bilgileri paylaşacağız. Umarız konumuzu beğenirsiniz. Olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi bizimle paylaşarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Futbolseverler arasında en popüler mesleklerden bir tanesi futbol hakemliğidir. Bu nedenle hakem olmak isteyenler en çok futbol hakemi nasıl olunur, bu meslek neler yapar, hakemler ne kadar kazanır bu soruları merak etmektedir. Futbol müsabakalarının yöneticisi hakemler hakkında detaylı bilgiyi yazımızdan bulabilirsiniz.

Futbol Hakemliği Nedir? Görevleri

Futbol hakemi ulusal ve uluslar arası arenada yapılan özel ve resmi futbol müsabakalarını belirlenmiş maç talimatları ve uluslar arası futbol kurallarına göre yöneten, gerektiğinde önlemler alan kişilere denilmektedir. Futbolda görev alan hakemler orta ve yardımcı hakem olmak üzere 2 farklı görevde olabilmektedir. Buna göre yardımcı hakemler orta hakeme yardımcı olmakta, onun görevini yapması için tüm alet ve ekipmanları seferber ederek maçın yönetimine katkıda bulunmaktadır. Hakemin maç sırasında oyunun adil ve olması gerektiği şekilde yürümesi için gerekli her şeyi yapma yetkisi bulunmaktadır. Futbolcuların oyun sırasında koordinasyonunun kurallara uygun olması için gerektiğinde ceza sistemini de kullanmaktadır. Ayrıca hakem, yardımcı hakemlerle oyun sırasında koordineli hareket etmek zorundadır.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Futbol hakemi olmak için gerekli şartları sağlayan adayların belgeleriyle birlikte 1 Eylül – 31 Mayıs tarihleri arasında yeterli aday sayısına (25 kişi) ulaştığında açılan Hakem Yetiştirme Kursları’na kayıt olmaları gerekmektedir. Adayların sağlaması gereken şartlar en az lise mezunu olmak, 18-26 yaşlarda olmak, tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu olmak, adli sicil kaydına sahip olmamak, atletik yapıya sahip olduğunu gösteren fiziksel özellikleri taşımak şeklinde sıralanmaktadır. Kurslarda teorik ve pratik olmak üzere dersler verilmekte, kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar hakem olabilmektedir. Sınavlar da yine yazılı, mülakat ve atletik testler şeklinde yapılmaktadır.

Futbol Hakemi Ne Kadar Kazanıyor?

Futbol hakemi gelirleri bazı kriterlere göre belirlenmekte, bu nedenle de oldukça değişken olmaktadır. Gelir tablosunu performans belirlemektedir. Performansın dışında hakemlerin kupa ve lig maçlarında aldıkları ücretlerde de değişkenlik olmaktadır. Hakemin daha önceki başarıları ve tecrübe durumu aynı şekilde maaşı etkilemektedir. Tüm bu kriterler dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda hakem maaşları genelde aylık 10-15 bin TL arasında değişmektedir.

Futbol Hakemi nedir? Futbol Hakemi maaşları? Futbol Hakemi taban puanları? Futbol Hakemi alımları? Futbol Hakemi iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? Futbol Hakemi alım şartları? Futbol Hakemi kime denir? Futbol Hakemi olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl Futbol Hakemi olunur? Futbol Hakemi ne iş yapar? Futbol Hakemi olmak? Futbol Hakemi ne kadar maaş alır? Futbol Hakemi maaşları 2018? Futbol Hakemi kursları? Futbol Hakemliği ilgili her şey

2 yorumlar

  1. Çok güzel site ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir