Başlangıç / Medya, İletişim ve Yayıncılık / Yazar Nedir? Nasıl Yazar Olunur?

Yazar Nedir? Nasıl Yazar Olunur?

Yazar Nedir? Nasıl Yazar Olunur?

Yazar aslında yazmak eyleminden gelen herhangi bir şeyi yazıya döken kişi anlamındadır. Ancak günümüzde yazarlık mesleği denildiğinde gazete, dergi, kitap ya da İnternet yazarlığı kastedilmektedir. Bazı kesimlerse yazmayı bir sanat dalı olarak lanse etmektedirler. Çalışmayla alakalı yasal mevzuatta yazarlık profesyonel meslek gruplarından sayılmaktadır. Yani sonuç olarak yazarlık kabiliyet isteyen bir meslektir. Ayrıca mesaisi de oldukça uzundur. Yazarlar iyi bir yazar olabilmek için uzun mesailer harcamakta, araştırmakta, süzgeçten geçirdikten sonra ancak yazı ortaya çıkarabilmektedir.

Yazarların Mesleki Görevleri

Bir meslek olarak icra edildiğinde yazarların da yerine getirmesi gereken pek çok görevleri bulunmaktadır. Hobi olarak yazıp bundan para kazananlar haricinde gazete ve dergi yazarlığında ilk olarak meslek erbabının hem ulusal hem de uluslar arası arenada olan olayları yakından takip etmesi gerekmektedir. İyi bir yazar takip etme işini farklı görüş ve yorumları dikkate alarak yapmalı, bu farklı görüşleri yorumlayıp harmanlayarak kendi akıl süzgecinden tarafsız bir şekilde geçirmelidir. Sadece algılama ve yorumlama değil eleştirel bakış açısında da yazacağı konuyu irdelemelidir. Tüm bu sürecin ardından yazmaya başlayan yazarların son görevi yazını okuyucunun anlayacağı düzeyde ulaştırmak, hedef kitlenin ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktır.

Yazar Nasıl Olunur?

Kitap yazmak için herhangi bir eğitim almaya gerek olmamakla birlikte gazetelerde yazabilmek için gazetecilik eğitimi veren üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi zorunludur. Bunun dışında internet yazarlığında kurumsal bir şirkette iş bulmayı planlayanların sosyal medya uzmanlığı eğitimi almış olmaları aranan özelliklerdendir. Tüm bunların dışında yazar olduğu halde kendisini farklı konularda yetiştirmek isteyenlerin sertifika programı tarzındaki eğitimlere katılmaları yerinde olmaktadır. “Yaratıcı yazarlık” ya da “metin yazarlığı” eğitimleri bunların en bilinen örnekleridir.

Freelance Yazarlık Nedir?

Freelance yani herhangi bir kuruluşa bağlı olmadan çalışma modeli yaygınlaştığından bu yana freelance yazarlık diye bir meslek doğmuştur. Bu meslekte yazarlar gölge yazarlık yapmaktadır. İhtiyaca göre yazdıkları yazılara kelime başına para ödenmekte, satın alınan yazının tüm yasal hakları alan kişiye geçmektedir. Yazıyı satın alan kişilerse bu yazıyı her türlü alanda kullanmaya yetkili olmaktadır. Bu yazarlık modelinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı hatta kendi belirlediğiniz saatlerde çalışmak mümkündür.

Yazar Maaşları?

Yazar maaşları çalıştığınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. İyi bir yazarın aylık geliri 10.000 TL civarındadır.

Yazar nedir? Yazar maaşları? Yazar taban puanları? Yazar alımları? Yazar iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? Yazar alım şartları? Yazar kime denir? Yazar olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl Yazar olunur? Yazar ne iş yapar? Yazar olmak? Yazar ne kadar maaş alır? Yazar maaşları 2018? Yazar kursları?Yazar lük ile ilgili herşey? Yazar görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir