Başlangıç / Toplumsal ve Kişisel Hizmetler / İmam Nedir? Nasıl İmam Olunur?

İmam Nedir? Nasıl İmam Olunur?

İmam Nedir? Nasıl İmam Olunur?

İmam İslam dinine ait bir terimdir. Müslümanların ibadet ettikleri Camii ve Mescitlerde önde duran ibadete öncülük eden kişidir. Anlamı da önder, lider gibi anlamlara gelmektedir. İslami bir terim olarak imam cemaate namaz kıldırmakla ve cemaati dini konularda bilgilendirmekle görevli bir devlet memurudur. İmamlık görevini yerine getirmek imamet olarak adlandırılır. İmamlık ilk olarak İslamiyet’in ortaya çıkışıyla birlikte Hz. Muhammed tarafından uygulanmaya başlanmıştır. İlk imam Hz. Muhammed’dir.

İmamlar Ne iş Yapar?

İmamların görevi bilindiği gibi sadece camide namaz kıldırmak değildir. Çok meşakkatli bir hayatları vardır Aşağıda belirteceğimiz imamların görevleridir. Bunlar üst üste geldiğinde gün içerisinde dinlenecek vakit bile bulamayabilirler.
1-) Camii ya da mescit huzurunu korumak.
2-) Namaz öncesinde ve sonrasında Kuran-ı Kerim’i okumak ve ilgili kişilerin hazırladığı hutbeleri okumak.
3-) Camii veya mescitlerde bulunan cemaati dini konularda bilgilendirmek.
4-) Namaz vakitlerinden önce Camii ‘de bulunmak
5-) Usullere uygun olarak cemaate namaz kıldırmak
6-) Cenazelerin yıkanma ve defnetme işlerini yapmak
7-) Camii ‘deki diğer görevliler olan müezzin ve kayyımları denetlemek
8 -) Müftülüğün düzenlediği kurs ve seminerlere katılmak
9-) Camii ve mescitlerde mevlit vb. işleri de yerine getirmek

Nasıl İmam olunur?

İmam olabilmek için iki seçenek vardır. Birinci seçenek çoğu kişinin bildiği imam hatip liselerini bitirmek. İmam hatip lisesini bitirdiğiniz zaman yapacağınız işteki bilgilerinin çoğunu elde etmiş olursunuz. Fakat sadece okul bitirmek imam olmaya yeterli olmaz. Bunun yanı sıra her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı (DHTB) ‘ye katılarak gerekli puanı almanız gerekir. DHBT yazılı ve sözlü olmak üzere iki farklı oturumda gerçekleşir.
İmam olmak için İlla İmam Hatip Liselerinden mezun olmanıza gerek yok. Herhangi bir liseden mezun olmanız daha sonrada Üniversitede İlahiyat tercih etmeniz gerekir. Bu bölümde imam olmak için gerekli bilgiler lisede olduğu gibi eğitim görürken verilecektir. Daha sonra ise yine bu yolda da DHBT sınavını kazanmanız gerekir. Bunun yanı sıra KPSS sınavına da katılmalı ve kazanmalısınız. Tabi her şey bu kadarda değil, daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı ihtiyaçlarına göre ne kadar imam alacaksa o kadar kadro açar. Bu kadrolar neticesinde başvurunuzu yapabilir ve imam olmaya engel bir durumunuz yoksa olabilirsiniz.
Okuduğunuz kadarıyla gördüğünüz gibi imam olmak birçok kişinin düşündüğü gibi kolay bir şey değil. İmam olmak zor bunun yanı sırada meşakkatli yollardan geçmeniz gerekir. Peki şimdi asıl merak edilen yere maaş konusuna geçelim diyelim ki imam olarak atandınız ve göreve başladınız diyelim, peki ne kadar maaş alacaksınız ?

İmam Maaşları 2018

2018 Yılında imam maaşları 3200 TL den başlamaktadır. Çalıştığınız yer,eş durumu, çocuk sayısı, vs gibi durumlarda maaşınız 4000 TL ye kadar yükselmektedir.

İmam nedir? İmam maaşları? İmam taban puanları? İmam alımları? İmam iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? İmam alım şartları? İmam kime denir? İmam olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl İmam olunur? İmam ne iş yapar? İmam olmak? İmam ne kadar maaş alır? İmam maaşları 2018? İmam kursları?İmam lük ile ilgili herşey? İmam görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir