Başlangıç / İş ve Yönetim / İnsan Kaynakları Uzmanı Nedir? Nasıl İnsan Kaynakları Uzmanı Olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanı Nedir? Nasıl İnsan Kaynakları Uzmanı Olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

Meslek tanıtımları sırasında en çok sorulan sorulardan birisi de insan kaynakları uzmanı ne iş yapar, görevleri ve sorumlulukları nedir konusudur. 21. yüzyılda şirketlerin sermaye ve iş gücüne olan katkının dışında insana katkıyı da ön plana çıkarmasıyla bu meslek oldukça popüler hale gelmiştir. Globalleşen ve teknoloji çağını yaşayan çağda en büyük yatırım insana olmalıdır. Çünkü ancak kişisel gelişimini ve mesleki yeterliliğini tamamlamış kişiler iş dünyasını ileri taşıyabilmektedir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Görevi

İnsan kaynakları aslında adından da anlaşılacağı üzere çalışanlara yatırım yapan birimdir. İnsan kaynakları uzmanı ise şirketlerin işe alım, çalışanların eğitimi, firmanın ve çalışanların kariyer yönetimi, son olarak borçlanmadaki sorumlu görevlisidir. Şirketin organizasyonundan da kısmen sorumlu olmakla birlikte çalışanların refahını arttıran her türlü çalışma bu birimden çıkmaktadır. İnsan kaynaklarından sorumlu kişilerin bu nedenle iletişim becerileri yüksek olmalıdır. Diğer yandan, insan psikolojisinden iyi anlamaları, planlama kabiliyetlerinin iyi olması, takım çalışmasını iyi biliyor olmaları en istenen özellikleri arasında yer almaktadır. Kısacası bu meslek firmaların geleceğini ellerinde tutmaktadır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için bu mesleğe özel bir fakülte ya da bölüm bulunmamaktadır. Ancak 4 yıllık işletme, iktisat, kamu yönetimi, psikoloji, çalışma ekonomisi, iletişim ya da halkla ilişkiler bölümlerinden birinden mezun olmak gerekmektedir. Ardından 2 yıl insan kaynakları alanında yüksek lisans yapmak şarttır. Yüksek lisans eğitimini başarıyla bitirip diploma alanlar insan kaynakları sertifikası için kursa katılmalıdır. Sertifikayı da alanlar başarılı bir insan kaynakları yöneticisi olmaktadır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Maaşları 2018?

Şirketin yapısı ve uzmanın yeterliliğine göre maaşlar değişmektedir. Yeni mezun biriyle bu işe yıllarını vermiş ve araştırmalar yaparak kendini, işini geliştirmiş birisinin aldığı maaş elbette ki aynı olmayacaktır. Ancak bu işten güzel maaşlar almak da mümkündür. Büyük şirketlerde tüm organizasyonun başında bulunan uzmanlar 100.000 TL aylık gelire kadar ulaşmakla birlikte genelde aylık İK uzman maaşları 3.000 TL ila 5.000 TL arasında değişmektedir. Yeni mezunların ve stajyerlerin maaşları 3.000 TL altına da düşebilmektedir.

İnsan Kaynakları Uzmanı nedir? İnsan Kaynakları Uzmanı maaşları? İnsan Kaynakları Uzmanı taban puanları? İnsan Kaynakları Uzmanı alımları? İnsan Kaynakları Uzmanı iş ilanlarına nereden ulaşabilirim? İnsan Kaynakları Uzmanı alım şartları? İnsan Kaynakları Uzmanı kime denir? İnsan Kaynakları Uzmanı olmak için ne yapmak gerekir? Nasıl İnsan Kaynakları Uzmanı olunur? İnsan Kaynakları Uzmanı ne iş yapar? İnsan Kaynakları Uzmanı olmak? İnsan Kaynakları Uzmanı ne kadar maaş alır? İnsan Kaynakları Uzmanı maaşları 2018? İnsan Kaynakları Uzmanı kursları?İnsan Kaynakları Uzmanı lük ile ilgili herşey? İnsan Kaynakları Uzmanı görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir