Başlangıç / Bilişim Teknolojileri / Web Tasarım Nedir ? Nasıl Web Tasarım uzmanı olunur ?

Web Tasarım Nedir ? Nasıl Web Tasarım uzmanı olunur ?

Web Tasarım Nedir ? 

Web tasarım web sayfalarının tasarımı yapan kişiye verilen isimdir. Türkiye’de web tasarım denin ilince akla web sayfası yapan kişi veya kişiler gelmektedir, bu kişiler bir zamanlar web master (web ustası) adını almakta birlikte dünyada web teknolojiler artık bu şekilde adlandırılma-maktadır.

Nasıl web tasarım uzmanı olunur ?

Bu konunun uzmanı olabilmeniz için onlarca kitap ve kaynaktan yararlanıp belli bir tecrübeye sahip olmanız gerekmekte üniversitelerin yazılım ile ilgili istediğiniz bölümünü bitirin kendinizi geliştiremediğiniz sürece bu konunun uzmanı olamazsanız…

Kısaca bahsedecek olursak bir web tasarım uzmanı olabilmeniz için bir web sayfasının tasarımı yapmalı(front end) ve arka plandaki işlevleri(back end) aktif hale getirmeniz gerekmekte. Günümüzde web teknolojilerinin gelişmesinde sonra web master kavramı ortana kalmış ön yüz geliştirici (fron end) arka kısım geliştirici (back end) kavramları ortaya çıkmıştır.

Front End Nedir ?

Bir web sayfasının ön yüzü yani tasarımıdır. Örneğin facebook ele alalım facebook’ta gördüğünüz bütün kısımlar mesajlar bölümü,arkadaşlarım bölümü, profil sayfası bölümü vb.. hepsi birer tasarımdır ve bu tasarımları yapmak belirli kriterlere göre front end developer yani ön yüz geliştiricisin işidir. Front end developer sadece tasarım ile uğraşır amacı kullancıların ihtiyacını karşılayacak arayüzler oluşturmaktır.

Back End Nedir ?

Bir web sayfasını işlevsel hale getirmek back end developer’ın görevidir. Web sayfası için uygun modüller oluşturur. Yine facebook’u ele alacak olursa tasarımı yapılan mesajlar bölümünde gönderici kişiden mesajı alıp alıcı kişiye ulaştıracak olan kısmı back end developer yapar, yine üye olma kısmında girilen bilgilerin doğruluğu kontrol edip sisteme yeni üye kaydı yapmak back end developerın işidir.

Akılda kalıcı bir örnek vermek gerekirse bir arabanın dış tasarımı yapan kişiye fron end developer arabanın motorunu yapan kişiyede back end developer diyebiliriz.

Eğer web tasarım konusunda bir projeniz var ve uzman birilerini arıyorsanız web tasarım ve yazılım konusunda buradan destek alabilirsiniz.

Bu konumuzda meslek incele ekibi olarak web tasarım nedir, nasıl web tasarım uzmanı olunur konularını inceledik. Sorularınız veya söylemek istediğiniz bir şey olursa yorum yapmakta çekinmeyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir