Başlangıç / Toplumsal ve Kişisel Hizmetler / Çevirmen / Çevirmenlik Nedir? Nasıl Çevirmen olunur?
Çevirmen / Çevirmenlik Nedir? Nasıl Çevirmen olunur?Çevirmenler Ne Kadar Kazanıyor? Çevirmen Maaşları 2018? Nasıl Çevirmen Olunur?

Çevirmen / Çevirmenlik Nedir? Nasıl Çevirmen olunur?

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Çevirmen / çevirmenlik mesleği ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz. Bu konumuzda Çevirmen / çevirmenlik ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğinizi umut ediyoruz. Merak ettikleriniz ve öğrenmek istediğiniz çevirmen ile ilgili bilgileri bizimle paylaşmaktan yada bize sormaktan çekinmeyin. Bu konumuzda değineceğimiz bazı önemli başlıklar şunlardır; çevirmen maaşları 2018? çevirmen nasıl olunur? çevirmen olmak? çevirmen ne demek? çevirmen iş ilanları? çevirmen meslek standartları! Çevirmen / çevirmenlik mesleği

Çevirmen / Çevirmenlik Mesleği Hakkında Detaylı Bilgiler

Çevirmen yani eski adıyla mütercimler yazılı ya da sözlü bir kaynağı bir dilden başka bir dile çeviren kişiler olarak tanımlanmaktadır. Yapılan işe göre çevirinin şekli değişmektedir. Eğer mütercim anlık olarak çeviri yapıyorsa ismi simültane çeviri, yasal bir belge çeviriyorsa yeminli tercüme olarak adlandırılmaktadır. Çeviri yapılırken mütercimler çeşitli malzemelerden yararlanmakta, en fazla da okuduğunu ve duyduğunu anlama, ayrıca güçlü bir sözel belleğe sahip olmaya ihtiyaçları olmaktadır.

Çevirmenlerin Görevleri

Çevirmenlerin en büyük görevlerinin başında verilen metin ya da sözlü belgeyi diğer dile anlam bütünlüğü ve ifadelerin doğruluğunu bozmadan aktarmaktır. Özellikle ifade bütünlüğünün bozulması çevrilen metnin artık aynı anlama gelmemesine işaret etmektedir ki bu çok tehlikeli bir durumdur. Öte yandan çevirmen sadece çeviriyi yapmakla görevi biten kişi değildir. Çevirinin ardından kontrol aşamalarını da hakkıyla yürütmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi dil yaşayan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle sürekli değişimler olmaktadır. Mütercimlik mesleğini seçmiş kişilerin bir görevi de hem kendi anadili hem de çeviri yaptığı dil hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmektir.

Çevirmen İş İlanları?

Günümüzde oldukça fazla çevirmene ihtiyaç vardır. İletişim çağında olmamız nedeni ile insanlar tüm Dünya ülkeleri ile iletişime geçmekte ve sanal ticaretin yaygınlaşması ile birlikte çevirmenlerin önemi ve iş sahaları açılmaktadır. Bu noktada çevirmen iş ilanları oldukça fazladır. Resmi kurumlarda çevirmen olarak görev yapabileceğiniz gibi gayri resmi olarak ta turistik bölgelerde çevirmenlik yapabilirsiniz. Bunun ile birlikte çevirmen iş ilanları arasında görebileceğiniz en yaygın çevirmen ihtiyacı Arapça-Türkçe çevirmen, İngilizce – Türkçe çevirmen, Rusça-Türkçe çevirmen aranıyor ilanlarıdır. Eğer bir çevirmen arıyorsanız yada çevirmen olarak iş arıyorsanız konumuz altına yorum atarak yada bizler ile iletişime geçerek bizi bilgilendirmenizi rica ederiz.

Çevirmenler Ne Kadar Kazanıyor? Çevirmen Maaşları 2018

Çevirmen ne kadar kazanır sorusunun aslında net bir cevabı bulunmamaktadır. Kendi çeviri bürosunu açmış olan kişiler çeviri başına ücret aldıkları için net maaşlarını hesaplamak neredeyse imkânsızdır. Öte yandan, bir büroda maaşlı olarak çalışanların maaşları ise çevirmenin bildiği dil sayısına, çevirideki başarısına, hangi dile çeviri yapıldığına göre değişmektedir. En düşük çeviri maaşını alan çevirmenler İngilizce çeviri yapanlar olup 2 bin ila 3 bin TL arasında aylık maaşları değişmektedir. Daha az sayıda kişi İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Almanca, Fransızca gibi dillerde çeviri yaptığı için bu dillerde çevirmenlik yapanların maaşları 3-5 bin TL arasındadır. Konsolosluk ve bakanlık gibi yerlerde ise aylık maaşlar 5-8 bin TL arasında değişmektedir.

Nasıl Çevirmen Olunur? Çevirmen Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Çevirmen Olmak İçin Hangi Bölümü Bitirmek Gerekir?

Çevirmen olmak için üniversitelerin “Mütercimlik ve Tercümanlık” bölümlerine girerek 4 yıllık eğitimi başarıyla bitirmek gerekmektedir. Eğitimin ardından resmi olarak çevirmenlik diploması alınmakta, mesleğe adım atılmaktadır. Bundan sonrası piyasada tanınmaya bakmaktadır. Yeterlilik kazanmak adına öğrencilik dönemlerinde bile tercüme bürolarında çalışılması daha doğrudur. Çevirmenler nerelerde çalışabilir sorusunun cevabı oldukça geniştir.

Çevirmen incelemesi

İyi bir ücret - 69%
İş garantisi - 53%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 76%
Stresin az olması - 45%
Topluma faydalı bir iş olması - 49%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 67%
İşin toplumdaki saygınlığı - 47%
Başarı hissi vermesi - 56%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 51%
Yeni beceriler kazandırması - 67%
Kolay olması - 27%
Bol izin ve tatil süresi - 43%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 79%
Sorumluluk gerektirmemesi - 8%
İlginç bir iş olması - 52%

53%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir