Başlangıç / Finans / Ekonomist Nedir? Nasıl Ekonomist Olunur?

Ekonomist Nedir? Nasıl Ekonomist Olunur?

Merhaba Arkadaşlar! Bugün sizlere Ekonomist ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Dünya her geçen gün gelişmekte ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazarlama, üretimin önüne geçmektedir. Aynı zamanda pazar alanı artmakta ve gerek sanal gerekse sosyal pazar çalışmaları önem kazanmaktadır. Ayrıca yatırım ve geliştirmesinde önemi artmaya devam etmekte ve ekonomistlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Geleceğin en önemli ve iş imkanı olan mesleklerden bir tanesinde ekonomistlik tir. Bu konumuzda sizler için nasıl ekonomist olunur? Ekonomist maaşları, ekonomistlerin çalışma şartları, özel sektörde ekonomist maaşları, kamuda ekonomist maaşları, ekonomist ne demek, ekonomist ne iş yapar, ekonomist ne yapar, Nasıl ekonomist olunur, ekonomistler nasıl para kazanır ekonomist olmak, ekonomist ne kadar maaş / maaşı alır gibi konulara değineceğiz umarız konumuzu beğenirsiniz. Konumuzda gördüğünüz eksiklikleri bizlere bildirmekten çekinmeyin.

Ekonomist Nedir? Ekonomist ne demek? Ekonomist Unvanı Nasıl Alınır?

Tarih kitaplarından okuduğumuz ve yaşadığımız hayat boyunca gelişen teknolojiler, ülkeler bizlere hep insanoğlunun bir adım daha ileri gittiğini gösterir. Ancak ilerleyen bu yapı zamanla kaynaklarında azalmasına neden olmaktadır. Azalan kaynakları kontrol etmek ve bilinçli bir şekilde adımlar atmak ise uzmanlık gerektirir. Bu uzman seviyesinde olan insanlara ise ekonomist denir. Yani kaynak yönetimi konusunda uzman personeldirler.

Ekonomist Nedir? Ne iş Yapar? Ekonomist Ne Demek?

Gelişen dünya ülkelerini yöneten sistemler, çatı yönetimi de olsa taban yönetimi de olsa elinde bulunan kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek ister. Mevcut kaynakların belirlenmesi, belirlenen kaynaklara göre yönetim sisteminin konulması ise ciddi anlamda uzmanlık gerekir. Aksi taktirde holdingde olsa en küçük gelir elde eden küçük esnafta olsa maalesef ciddi kayıplara uğrayarak yok olma tehlikesini yaşar.

Şirketin bekası, geleceğine yönelik raya girmesi konusunda büyük bir rol oynayan ekonomistler, şirketin ürettiği veya sunduğu hizmetin maliyetlerini, karlarını ve satış fiyatlarını belirleyen, rakip firma ve mevcut iş dünyasında oluşan sorun ve çözümlere ayak uydurarak, iş gücü gibi alanlarda güncellemeler yapan, enflasyon oranı gibi şirketi veya yapıyı doğrudan zarara veya yarara uğratacak etmenleri ön görerek, kaleme alarak şirkete kaynak konusunda yön veren kişilerdir.
Büro ortamında çalışan ekonomistler, kuruluşun tüm yapılarıyla sürekli iletişim haline geçerek gerekli verileri analiz eder ve mevcut rakamlara göre adım atılmasını yönetime bildirir. Bunun yanında bu işi yapmak isteyen kişilerde mutlaka akademik, sosyolojik, hukuk, iktisat gibi bir çok temel konuda gerekli bilgilere sahip, donanım bireylerin olması gerekmektedir. Ayrıca kişiler, yan kuruluş ve kuruşlar ile sürekli iletişimde olarak mevcut şirkete gelebilecek tehlike ve fırsatlara göz yummamış olup daima kendini yenileyen bireyler olmalıdır.

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile beraber sosyal oluşumlar ekonomistlerden çok daha farklı tecrübeler istemektedir. Yani belirli öğrenimleri gören bir kişiden mevcut işleri koruması değil firmayı kendi tarz ve politikalarına göre yeniden düzenleyip, yapılandırarak firmaya/kuruma özel bir nitelik taşıtması beklenmektedir. Bunun için de bireylerin kendilerini geliştirerek, en iyi olma yoluna gitmeleri gerekmektedir.

Nasıl Ekonomist Olunur?

Ekonomist olmak için lisans düzeyinde eğitim veren kurumların (üniversitelerin) 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Tabi her üniversite bitiren ekonomist olamaz. Ekonomist olmak için bitirmeniz gereken bölümler şunlardır;
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Siyasal Bilgiler Fakülteleri
İktisat Fakültesi bölümlerinden iktisat yada ekonomi bölümlerinden herhangi biri

Ekonomist Maaşı? Kamu da Ekonomist Maaşı? Özel sektörde Ekonomist Maaşı?

Kamuda ekonomistlerin çok fazla bir geliri olduğunu söyleyemeyiz yeni başlayan bir ekonomistin maaşı 3200-3700 TL arasındadır ancak eş durumu, görev yeri, çocuk sayısı gibi etkenlerle maaşınız biraz daha artabilir. Özel sektörde ise ekonomistler gerçekten değerlidirler. Özel sektörde yeni başlayan bir ekonomist 3000 TL gibi bir ücret ile başlasa da her geçen gün ve her tecrübesi ekonomistin maaşını arttıracak ve 15000 – 20 000 TL ye kadar gelir elde edebilirsiniz. Ancak özel sektörde çalışıyorsanız kendinizi gerçek manada eğitmeniz gerektiğini hatırlatmamızda faydalı olacağına inanıyorum.

Ekonomist incelemesi

İyi bir ücret - 61%
İş garantisi - 50%
İşin kaza ve ölüm riski içermemesi - 77%
Stresin az olması - 25%
Topluma faydalı bir iş olması - 51%
Kendi kararlarını verebilme imkânı - 49%
İşin toplumdaki saygınlığı - 44%
Başarı hissi vermesi - 67%
Önemli kararlarda söz sahibi olmaya imkân vermesi - 72%
Yeni beceriler kazandırması - 48%
Kolay olması - 44%
Bol izin ve tatil süresi - 65%
Beden ile çalışmayı gerektirmemesi - 68%
Sorumluluk gerektirmemesi - 49%
İlginç bir iş olması - 43%

54%

Yapılabilir

Yüzdeler belirli bir algoritma ile, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sizde yorumlarda görüş belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir