Başlangıç / Bilişim Teknolojileri / Youtuber Nedir? Nasıl Youtuber Olunur?

Youtuber Nedir? Nasıl Youtuber Olunur?

Youtuber Nedir? Youtuber Ne Demek? Youtuber Nasıl Olunur

   Merhaba Arkadaşlar! Bugün sizler için youtuber / Youtuber’ lık mesleği ile ilgili sorularınızı araştırdık. Son dönemlerin en popüler mesleklerinden olan, hatta ve hatta 10′ lu yaşlardaki kardeşlerimizin bile merak konusu olan youtuber’ lık ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Youtuber’ lık her ne kadar geleceğin mesleği olarak adlandırılsa da kesinlikle öyle oladığı kanaatindeyiz diyebiliriz. Günümüz gençlerinin durumunu oldukça kötü olarak değerlendirmekteyiz. Tabi bu değerlendirmeyi tüm zamanların klişe değerlendirmesi olduğunun da bilincindeyiz. Aslında büyüklerimiz bizleri kast ederek zaman kötü diyorlardı. Büyüklerimize ise onların büyükleri zamanın çok kötü olduğu değerlendirmesi yapıyorlardı. Nitekim Milattan önce 322 yılında yaşayan Aristotales nesil için bakın ne diyor;
“Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar. Yetişkinlere karşı saygısızlar. Ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenleri sinirlendiriyorlar.” Şimdi biz küçüklerimizi tenkit ediyoruz. Bu değerlendirmenin doğruluğunu siz internet kullanıcılarının anlayacağı bir örnekle açıklamak istiyorum. Eskiden Forumlar çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. 1980-1990 yıllarında doğan arkadaşlarımızın genellikle kullandığı bir forum olur ve buralarda düşüncelerini paylaşırlar, insanların düşüncelerini okurlardı şimdi ise forum kullanımı oldukça azalmış ve giderekte azalmaya devam etmektedir. Her geçen gün bilgisayar kullanımının artmasına karşın forum kullanıcıları azalmakta bunu yerine insanlar youtube, facebook, instagram gibi sosyal paylaşım platformlarında zaman geçirmekte ve kendilerini buralarda kanıtlamaya çalışmaktadır.
Eskiden insanlar okuyordu ancak şimdi sadece doğru yada yanlış farketmeksizin izliyorlar ve konuşuyorlar. Tabi bu kanalların en kötü yanı ise çıkan reklamlar ve kültürümüzle bağdaşmayan yayınlardır diyebiliriz. Meslekler insanlara yarar sağlamalıdır. Zararlı meslekler bugün olmasa da bir zaman sonra zararlı olması sebebi ile bir şekilde engellenecek ve  kazanç sağlamayacaktır.İlimsiz yapılan hiç bir iş gelecek vaat etmez. Bu gün kazanıyor olsanız da bir zaman sonra size ihtiyaç kalmayacak ve gelen nesil sizi yoksayacaktır. Youtuber’ lık eğer bir konuda eğitiminiz yok ve alanınızda uzman değilseniz size herhangi bir gelir sağlamayacağı gibi uzmanlık eğitimi almanız gereken zamanınızı da kaybederek işsiz kalmanıza sebep olabilir. Bu nedenle youtuber olmayı düşünüyorsanız yada youtuber olmayı hayal eden, herhangi bir konuda eğitimsiz dostlarınızı kesinlikle bir alanda uzmanlaşmaya yönlendirmeniz onun yararına bir iş olacaktır. Gelelim Youtuber’lık ile ilgili diğer başlıklarımıza

Youtuber Nedir? Youtuber Ne Demek?

Youtuber nedir ? Youtuber Ne demek sorusunun cevabına gelecek olursak bu sorunun cevabını kitaplardan vs makalelerden almak yerine samimiyetimiz ile cevaplamayı tercih ediyoruz.Video paylaşım ve barındırma sitesi olan Youtube‘ da video yayınlayıp, yayınladığı videolardan reklam geliri sağlayan kişilere youtuber denir. 

Youtuber Ne Yapar? Youtuber Nasıl Olunur? Youtuber Nasıl Okunur

Youtuber‘ lar ne yapar? Youtuber Nasıl olunur soruları aslında oldukça basittir. Youtuber’ lar tanımımızda da belirttiğimiz gibi video paylaşım ve barındırma sitesi olan youtube‘ da video paylaşırlar. Tabi bu paylaşımlar daha önce yayınlanmış yada kendilerine ait olmayan paylaşımsa youtube tarafından engellenip cezalandırılabilirler. Bu sebeple youtuber’ lar genellikle kendi oluşturdukları yada kendileri çektikleri videoları paylaşarak reklam geliri elde ederler. 
Yotuber nasıl olacağınızı düşünüyorsanız sizi zorlu bir sürecin beklediğini belirtmek isteriz. Öncelikle Youtube’ da bir kanal açmanız gerekecek. Daha sonra size ait olan, telif hakkı istemeyen yada editli video yayınlamaya başlamanız gerekmektedir. Kanalınızda yayınladığınız videolarda reklam gösterebilmeniz ve kazanç sağlayabilmeniz için videolarınızın toplamda 4000 dakika izlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca kanal abone sayınızda 1000 abonenin üzerinde olması gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız Youtube’ a reklam yayınlaman için başvurmanız gerekmektedir. Youtube’ a profilinizde bulunan kazançlar bölümünden ilerleyerek yada google adsense hesabı oluşturarak youtube kanalınızda yayınladığınız videolarda reklam görülmesini sağlayabilirsiniz. Reklamlar görülmeye başladığında tıklanma ve gösterim başına ücretlendirme yapılır. Bu ücretler google adsense hesabınızda sürekli olarak birikecektir. 200 TL üzerinde ücret hesabınızda biriktiğinde google adsense hesabınızda bulunan ücreti Ptt yada Banka havalesi ile hesabınıza aktarabilirsiniz.

Youtuber Ne Kadar Para Kazanır? Youtuber Maaşları Ne Kadardır?

Youtuber‘ ların ne kadar para kazanır diye araştırdığımızda youtuber’ların aslında zannettiğimiz kadar faiş rakamlar kazanmadığını öğrendik. Youtuber ların belirli bir maaşı yoktur. Video İzlenim sürelerine göre gösterilen reklamlar ve reklam tıklamalarına göre kazanç elde ederler. Bu kazanç 10 TL de olabilir 1500 TL de olabilir Günümüzde Türkiye youtuber larından aylık 15-20 bin TL ye kadar gelir elde eden arkadaşlarımız mevcuttur. Ancak bunun ile birlikte youtuber olmak için aylarca gayret sarfedip herhangi bir gelir elde edemeyen arkadaşlarımızda mevcuttur. Youtuber’ ların ortalama gelirleri ise 100 – 150 bin görüntüleme ye ortalama 100 TL olarak bilinmektedir.Youtuber ların kazancının ortalama 1 milyon izlemede 1000 TL olduğunu söyleyebiliriz

Yotube Gelirimi Nasıl Arttırabilirim?

Eğer youtuber lık yolunda video yayınlamaya başlamışsanız youtube gelirinizi nasıl artıracağınızı da bilmelisiniz. Reklam yayınlamalarınız kaçıncı dakikada nerede yayın yaptığınız gibi bir sürü farklı konuda araştırma yapmanız gerekmektedir. Videolarınızın izlenme süreleri ve reklam tıklanmalarına göre ücretlerin arttığı gibi gösterim yapılan ülke ve reklamı gösterilen firmaya göre de değişiklik göstermektedir. Reklam ücretleri Dolar bazından hesaplandığı için yabancı firmaların reklamları ve yurt dışından izlenen videolarınız daha fazla kazanç sağlamanızı sağlayacaktır.

Youtuber Olmak İçin Nasıl Abone Sayımı ve İzlenme Süremi Arttırabilirim? 

Youtuber olmak için çalışıyorsanız nasıl abone sayınızı ve izlenme sürenizi arttıracağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Bunun için ise iyi analizlerin size katacağı çok şey vardır. İyi bir pazar analizi yaparsanız yani youtube  hitap edeceğiniz kitleyi inceleyerek taleplerini ve isteklerini iyi analiz ederseniz ona göre yayınlar yaparak abone ve izlenme sürenizi arttırabilirsiniz. Buna Ek olarak Henüz Youtube da yeni iseniz çeşitli botlarla abone sayılarınızı ve izlenim sürelerinizi arttırabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü; Bu tarz botlar genellikle virüs barındırdığı gibi kullanıcıları dolandırmak için yapılmış botlardır. Bot kullanmayı düşünüyorsanız dikkatli olmamanız durumunda bilgisayarınızdaki tüm verilerinizi çaldıracağınız gibi banka hesap bilgileriniz, facebook, instagram, twitter, youtube, gmail vs gibi tüm hesap bilgilerinizide çaldırabilirsiniz. 

Konumuz ile ilgili düşüncelerinizi yorum yaparak yada mail ile bizimle paylaşabilirsiniz. Olumlu yada olumsuz yorumlarınızın bizler için değerli olduğunu belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir